Článek
Vyhlášení stavu národní ekonomické nouze by Trumpovi umožnilo vytvořit nový celní program prostřednictvím zákona o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních známý jako IEEPA, který jednostranně zmocňuje prezidenta k řízení dovozu během národního stavu nouze, napsala CNN.
Trumpovi se zákon líbí, protože mu poskytuje širokou pravomoc nad tím, jak jsou cla implementována, a to bez přísných požadavků na prokázání, že cla jsou skutečně potřebná z důvodů národní bezpečnosti, tvrdí zdroje. Žádné konečné rozhodnutí však podle nich zatím nepadlo.
IEEPA už ve svém prvním volebním období Trump využil. Stalo se tak v roce 2019, kdy pohrozil, že jeho prostřednictvím navýší o pět procent clo na veškerý dovoz z Mexika, pokud by středoamerická země odmítla podniknout kroky ke snížení počtu nezdokumentovaných přistěhovalců překračujících hranice se Spojenými státy. Po jednáních s Mexikem cla nakonec zavedena nebyla.
Trump popřel zprávu Washington Post, že jeho poradci připravují zmírnění celní politiky
V reakci na zprávu CNN klesly ceny amerických státních dluhopisů i akcie. Hlavní akciový index S&P 500 odepisoval ve středu v předobchodní fázi kolem jednoho procenta.
S klesající cenou dluhopisů rostou jejich výnosy. „Vyšší výnosy státních dluhopisů jsou důvodem k obavám pro akciové investory, zejména v kombinaci se spekulacemi o tom, co by mohl Trump udělat,“ řekl agentuře Bloomberg Lilian Chovin, vedoucí aktiv ve společnosti Coutts & Co. v Londýně.
Společnost Amundi, největší evropský správce aktiv, vidí reálnou šanci na to, že výnos 10letých státních amerických dluhopisů opět otestuje klíčovou úroveň pěti procent, což je milník, kterého bylo za poslední dvě desetiletí dosaženo jen párkrát.