Hlavní obsah

Trump vyvolal výprodej státních dluhopisů. Americe tím zdražil obsluhu dluhu

3:59
3:59

Poslechněte si tento článek

Výprodej na trzích se netýká pouze akcií, ale i dluhopisů. Ceny amerických státních dluhopisů v posledních dnech prudce klesají, což znamená, že výnosy na nich rostou. To není dobrá zpráva pro Spojené státy, protože jim mohou růst náklady na obsluhu vlastního dluhu. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr, protože americké státní dluhopisy jsou považovány za nejbezpečnější investiční aktivum.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Celní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolává řadu nejistot a investory dohání k likvidaci aktiv a honbě za hotovostí. Důkazem je nejen výprodej na akciových trzích, ale také na těch dluhopisových.

Výnosy amerických vládních 10letých dluhopisů vzrostly už nad 4,3 procenta, v jednu chvíli byly dokonce na 4,5 procenta. U 30letých dluhopisů je výnos dokonce nad 4,8 procenta. Vyšší výnosy znamenají, že stát musí platit vyšší úroky na nově vydaný dluh, což zvyšuje náklady na obsluhu stávajícího dluhu. Taková situace je tak v rozporu se záměry Trumpa, který tvrdí, že vyšším výběrem celních poplatků chce snižovat deficit federálního rozpočtu.

Výprodej se navíc rozšířil i do dalších koutů světa. Například výnos 30letých japonských vládních dluhopisů se dostal nejvýše za 21 let, v případě 30letých dluhopisů Spojeného království je výnos dokonce nejvyšší od roku 1998.

„Ještě koncem minulého týdne jsme viděli, že dluhopisy plnily svou klasickou roli, kdy jejich cena rostla a výnos klesal, když přišel první výprodej na akciích,“ řekl Novinkám portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Od pondělí je ale podle něj vidět, že jejich cena klesá a výnosy jdou nahoru. Tím pádem dluhopisy přestávají plnit klíčovou funkci defenzivního aktiva v portfoliu.

Za růstem výnosů stojí převážně hedgeové fondy. Ty využívají strategii nazývanou bazický obchod, kdy vydělávají na rozdílu mezi spotovou cenou a termínovou cenou. V ideálním světě jsou tyto ceny hodně blízko u sebe, ale když trhy nejsou v rovnováze, rozdíly se zvýší a strategie, které na nich byly postavené, začnou ztrácet. To může vést k panickým výprodejům, což se teď zřejmě stalo.

Roli podle Pfeilera může sehrávat i to, že investoři vybírají peníze z fondů a ty prodávají aktiva, která lze nejsnadněji prodat, což jsou často právě hodně likvidní americké vládní dluhopisy.

Nedůvěra v americké instituce

To, co se nyní s dluhopisy děje, podle něj vyvolává nedůvěru zahraničních investorů v americké instituce, které nejsou tak silné, jak se očekávalo. Původně si mysleli, že by Trumpa mohl zastavit americký Kongres, ale je vidět, že cla uvaluje libovolně. Investorům se nelíbí eroze amerických institucí, kdy se vytrácí role USA jako bezpečného přístavu.

Ján Hladký, portfolio manažer z J&T Investiční společnosti, podotýká, že „na americké schopnosti splácet svůj dluh stojí celá světová ekonomika. Odeberte tento základní stavební kámen a výsledek si nechceme představovat“. Záhy ale dodal, že tak daleko ještě situace nezašla. „Problémy začínáme tušit (při výnosech) pět procent. V té chvíli se do hry může vložit americká centrální banka (Fed) a zavázat se sanovat dluhopisový trh dodáním likvidity,“ sdělil Novinkám.

„Zároveň, jestli má něco šanci přinutit Donalda Trumpa z celé téhle šílenosti ustoupit, tak je to právě hrozba schopnosti americké vlády dostát svým závazkům,“ myslí si.

Související témata:

Výběr článků

Načítám