Hlavní obsah

Trump s Melanií spustili kryptoměnový rodinný byznys. Hodně lidí připraví o peníze

5:02
5:02

Poslechněte si tento článek

Jen pár hodin poté, co Donald Trump oznámil, že si založil svou vlastní kryptoměnu, už byl znovuzvolený americký prezident bohatší o miliardy dolarů. Stejný krok o den později učinila i jeho manželka Melania. Ačkoliv se najdou lidé, kteří díky okamžitému obchodování s těmito kryptoměnami už stačili vydělat miliony dolarů, běžní investoři by se měli mít na pozoru. Jedná se tzv. memecoiny, které nemají žádnou reálnou hodnotu. Je jen otázkou času, než dojde k jejich výraznému propadu.

Článek

Coin $Trump za necelé dva dny své existence posílil v jednu chvíli o více než 800 procent, cena jedné mince se dostala nad 70 dolarů (1 700 Kč), přičemž tržní hodnota kryptoměny vystřelila až na 12 miliard dolarů (téměř 294 miliard Kč). V pondělí kolem 13:30 SEČ byla cena už nižší (50 USD). Aktuálně se podle dat serveru CoinMarketCap jedná o 18. největší kryptoměnu na světě.

Špatně si po svém startu nevede ani kryptoměna $Melania, ačkoliv k pondělní 13:30 SEČ růst o 38 procent s tržní hodnotou 1,7 miliardy dolarů vypadá oproti Trumpově coinu jako chudý příbuzný. Ze začátku ale paradoxně svému manželovi zavařila, protože u Trumpova coinu docházelo k výprodeji a investoři peníze posílali právě do coinu $Melania.

Analytik Purple Trading Petr Lajsek Novinkám řekl, že Trump není pouze politik, ale především byznysmen, a to o víkendu vypuštěním své kryptoměny jednoznačně potvrdil.

Trump spustil vlastní kryptoměnu

Ekonomika

„V minulosti slavil největší úspěchy na realitním trhu a následně licencováním svého jména. To druhé dotáhl k naprosté dokonalosti, ideálním nástrojem k tomu jsou meme kryptoměny. Trump totiž představil nový memecoin, který se stal doslova hitem. Jeho majetek se tak přes víkend nafouknul ze 2,5 miliardy dolarů na sedm miliard a v žebříčku nejbohatších lidí poskočil výrazně výše,“ řekl.

Memecoiny se přitom od tradičního investování výrazně liší. Jsou vytvářeny často spíše pro zábavu a jejich hodnota roste jen díky silné komunitě a popularitě na sociálních sítích. Po počátečním vzestupu obvykle hrozí prudký propad jejich hodnoty.

Jedná se o ‚letadlo‘, kdy si pohádkové zisky odnesou jen developeři a jedni z prvních investorů
Analytik Purple Trading Petr Lajsek

„Jedná se spíše o loterii. Jejich cena je čistě spekulativní. Většina kupujících očekává, že se cena bude měnit velmi rychle a podaří se jim odhadnout správný moment na nákup a prodej,“ popsal tento fenomén pro Novinky Pavel Niedoba, zakladatel české kryptoměnové směnárny Simplecoin.

Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Znovuzvolený prezident Donald Trump (vpravo) a Melania Trumpová v Trump National Golf Club ve Virginii během ohňostroje před inaugurací Trumpa

Letadlo, kde se nevyplatí nastoupit pozdě

„Někteří spekulanti vydělali za víkend více, než kdybyste koupili americký akciový index S&P 500 na úplném dně v období finanční krize v roce 2009 a drželi jej dodnes. Víceméně se ale jedná o ‚letadlo‘, kdy si pohádkové zisky odnesou jen developeři a jedni z prvních investorů,“ míní Lajsek.

Niedoba poukazuje na to, že Trumpových memecoinů bylo vydáno zatím jen 20 procent, tedy 200 milionů, dalších 800 milionů tak zůstává mimo trh. „Vydavatel tedy drží většinu mimo trh a může je kdykoliv prodat, což bude dělat ve vlnách, když bude cena vysoko. Toto je pro případné držitele obrovské riziko, protože cena se může propadnout během sekund o desítky procent,“ varuje.

Bitcoin před nástupem Trumpa do prezidentského úřadu vystoupal na rekord

Ekonomika

Lajsek v této souvislosti zmiňuje také pojem „rugging“, což je nelegální praktika, kdy developeři daného coinu po růstu jeho hodnoty vyprodají naprostou většinu svých coinů, čímž srazí jeho hodnotu mnohdy až k nule.

„Spekulanti, kteří do daného letadla nastoupili pozdě, tak jdou jako ovce na porážku. Něco podobného může hrozit i u Trump coinu. Po tři měsíce sice developeři nemohou prodat žádné coiny díky doložce o uzamčení, následně však může trh zaplavit až 10 procent všech coinů. Je tak naprosto absurdní, že se na emisích memecoinů podílí velkým dílem i samotný prezident USA a jeho rodina,“ dodal.

Druhý Dogecoin?

Lajsek je ovšem toho názoru, že o podvod se v tomto případě jednat nebude, protože by se tím Trump zdiskreditoval. Rozhodně ale podle něj hrozí, že se oba memecoiny propadnou a v delším horizontu budou volatilní po vzoru akcií Trumpovy společnosti Trump Media & Technology Group.

„Může to být další Dogecoin (jiná slavná meme kryptoměna, pozn. red.), takže by si to mohlo relativně držet cenu. Trumpův coin je zkrátka tak silný jako jeho podporovatelé,“ uzavřel.

Před lety vytěžil první bitcoiny. Dnes mají hodnotu přes 118 milionů

Internet a PC

Výběr článků

Načítám