Článek
Hrozba obchodních válek v důsledku Trumpových cel, nalomená důvěra investorů po krádeži etherea v hodnotě půldruhé miliardy dolarů na burze ByBit či menší naděje na zavedení strategických bitcoinových rezerv v USA. To byly podle analytiků hlavní důvody únorového propadu na trhu s kryptoměnami.
A jako by je Trump vyslyšel, protože v neděli odpoledne se vytasil právě s informací, že USA zavedou kryptoměnové rezervy, čímž okamžitě spustil nákupní lavinu. Do nedělní sedmé hodiny večer, tedy jen pár hodin po Trumpově oznámení, vzrostla cena bitcoinu o 10 procent na 94 tisíc dolarů (2,26 milionu Kč). V pondělí ráno část zisku největší kryptoměna odepsala, když se dostala pod hranici 92 tisíc dolarů.
Trump navíc překvapil tím, že zmínil i vedlejší, méně známé kryptoměny, které mají být rovněž součástí strategického rezervního fondu. Jejich hodnota tak skokově vzrostla ještě výrazněji, ačkoliv stejně jako v případě bitcoinu část zisku se startem nového týdne umazaly.
„Ethereum si po oznámení připsalo 13 procent, do pondělního rána růst korigoval na sedm procent. Ripple nejprve explodoval o 34 procent, do rána se však jeho zisk zmenšil na polovinu. Solana posílila o více než 12 procent a cardano zaznamenalo neuvěřitelný 50procentní růst,“ vyjmenoval analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.
Podle něj chce Trump tímto krokem dosáhnout, že USA zaujmou dominantní postavení v oblasti digitálních aktiv. Nicméně, jak přesně bude fond fungovat a jak bude financován, zatím není jasné.
S myšlenkou vytvořit bitcoinové rezervy si pohrává také guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Je potřeba ale upozornit, že vytvoření státního rezervního fondu kryptoměn v USA zdaleka není totéž, a lidé by tak neměli tyto dvě věci spojovat.
„Oba kroky sice zahrnují akumulaci kryptoměn státními institucemi, existují však mezi nimi významné rozdíly. Trumpova iniciativa se zaměřuje na vytvoření strategické rezervy a je součástí podpory kryptoměnového průmyslu. Přirovnat to tak můžeme spíše k rezervám klíčových komodit, jako je ropa. Naopak návrh guvernéra Michla se týká specificky ČNB a zaměřuje se výhradně na bitcoin jako prostředek diverzifikace devizových rezerv,“ vysvětlil Lajsek.