Článek
„Budeme vrtat, baby, vrtat. Budeme opět bohatým národem a je to tekuté zlato pod našima nohama, které nám v tom pomůže,“ řekl Trump během svého inauguračního projevu.
Stav národní energetické nouze podle jeho slov USA umožní rychlou výstavbu, produkci uhlí a přírodních zdrojů, vytvářet pracovní místa a prosperitu a posilovat národní bezpečnost země.
Podepsal také příkazy zaměřené na podporu těžby ropy a zemního plynu na Aljašce, a zvrátil tak Bidenovo úsilí o ochranu rozsáhlých arktických území a pobřežních vod před těžbou.
Trump oznámil čistky na úřadech. Odejít má víc než tisíc lidí, kteří neodpovídají jeho vizi
Kromě toho Trump také podepsal nařízení o odstoupení Spojených států od Pařížské klimatické dohody z roku 2015, což je mezinárodní pakt o boji proti globálnímu oteplování.
Takové kroky znamenají dramatický obrat v energetické politice Washingtonu. Bývalý prezident Biden se totiž během svého volebního období snažil naopak podpořit odklon od fosilních paliv.
Američtí těžaři využívají vysokých tržních cen v důsledku sankcí uvalených na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu v roce 2022.
„Amerika bude opět výrobním národem a my máme něco, co žádný jiný výrobní národ nikdy mít nebude: největší množství ropy a plynu ze všech zemí na Zemi,“ řekl Trump při svém inauguračním projevu.
Organizace, které se zabývají ochranou životního prostředí, už avizovaly, že hodlají prezidentova nařízení napadnout u soudu.
Trump se také zaměřil na elektromobily, zastavil například rozdělování nevyužitých vládních prostředků na dobíjecí stanice. Uvedl, že jeho administrativa zváží ukončení daňových úlev pro elektromobily.
TikTok nekončí
Trump také podepsal příkaz, jímž se odkládá zákaz aplikace TikTok. Populární čínská sociální síť měla v USA přestat nabízet své služby 19. ledna, předchozí administrativa to zdůvodňovala obavami o národní bezpečnost.
TikTok v USA přerušil provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. V neděli ale TikTok začal služby obnovovat.
V pondělí Trump splnil slib, a když se ujal funkce prezidenta, nařídil generálnímu prokurátorovi, aby po dobu 75 dnů vůči TikToku nic nepodnikal. Nový prezident zároveň navrhl, že vláda Spojených států by měla být polovičním vlastníkem americké divize TikToku výměnou za to, že bude tato aplikace v zemi fungovat. Varoval, že by mohl uvalit cla na Čínu, pokud Peking neschválí dohodu USA s TikTokem.