Článek
„Myslím si, že to dopadne dobře,“ řekl Trump o možné dohodě s Pekingem. Tvrdí, že s čínským prezidentem má skvělý vztah a že nemá v úmyslu být při jednáních na Čínu tvrdý, ale naopak by mohl být velmi milý. Dohoda by tak podle něj mohla vzniknout hodně rychle.
Spojené státy nyní uplatňují 145procentní cla na dovoz z Číny, přičemž Peking na jejich navýšení odpověděl 125procentním dovozním poplatkem na export ze Spojených států.
Vedle toho USA zavedly plošné desetiprocentní clo na dovoz většiny produktů z většiny zemí světa a vyšší cla pro státy, které podle Trumpovy administrativy kladou vysoké překážky dovozu z USA, přičemž většinu z nich později pozastavil na 90 dní.
USA také uplatňují 25procentní clo na dovoz osobních aut a stejně vysoký dovozní poplatek na hliník, ocel a odvozené produkty.
Od května má stejně vysoký poplatek platit i pro dovoz autodílů. Skupina zástupců amerických automobilek Trumpovu administrativu už varovala, že by zavedení cel snížilo prodej vozidel a zvýšilo jejich ceny.
Hlavní rival, od něhož se nelze odpoutat
Většina amerických politiků bez ohledu na stranickou příslušnost označuje Čínu za hlavního geopolitického a obchodního rivala. Na druhou stranu bez řady čínských dodávek, ať už výrobků, technologií, ale i surovin, se americké firmy jen tak neobejdou. Navíc Čína je důležitým odbytištěm pro mnoho amerických výrobků.
Nynější Trumpovo vyjádření směrem k Pekingu přichází v době, kdy se hlavně kvůli obavám z eskalace celní války mezi USA a Čínou citelně zvyšuje napětí ve světovém obchodě a na finančních trzích. Burzy strádají a roste riziko propadu americké ekonomiky.
Řada zemí už na Spojené státy uvalila odvetná cla. Některé státy s Washingtonem vyjednávají o snížení těchto poplatků. Americký obchodní zmocněnec Jamieson Greer před časem podle Reuters uvedl, že se na něj obrátilo téměř 50 zemí, aby cla projednaly.