Článek
Burzy v pondělí kvůli americkým clům nejprve v Asii a pak v Evropě opět padaly, ty v USA následovaly. Co se bude dít v následujících dnech?
To, že poklesy trvají několik dní po sobě, ukazuje, že investoři absolutně nesázeli na to, že k uplatnění cel nakonec dojde. Dívali se na ně jako na vyjednávací taktiku a nečekali, že to dospěje až tak daleko. Teď to ale vypadá, že se řešení nerýsuje. Čína už uvalila docela přísná odvetná cla a americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že to je přesně reakce, jakou vidět nechce.
Investoři začátkem roku na plnohodnotnou obchodní válku nesázeli, ale ta se teď podle všeho skutečně blíží. A proto trhy tak zásadně ztrácejí.
Hrozí černé scénáře zastavení obchodování na americké burze?
Krátkodobě se nedá vyloučit prakticky vůbec nic. Na druhou stranu index VIX měřící rozkolísanost americké burzy už výrazně roste, a to většinou značí, že trh bude mít tendenci vracet se k normálu.
Pokud se ale ukáže, že některý z hlavních obchodních partnerů není ochoten zasednout k jednacímu stolu, budou chybět pozitivní zprávy, které by mohly situaci na trhu obrátit.
Klesá i pražská burza. Je to jen všeobecná panika, nebo se českých firem cla takto významně dotknou?
Je to kombinace obou faktorů. Jednoznačně podle mě vede nálada na trhu. Ještě před pár týdny se mluvilo o tom, že Evropa může růst pod vlivem zbrojení a rozvolnění německé dluhové brzdy, zatímco USA mají problém se cly a s tím, že Trumpova politika není tak prorůstová, jak se očekávalo.
Vidíme, že tak to nefunguje, a když už trhy zachvátil citelný výprodej, s americkým trhem se svezly i všechny ostatní. Navíc tuzemské i evropské akcie se nacházely v blízkosti maxim a v této situaci jsou investoři citlivější vůči dalšímu dění, a i mírně negativní zprávy dokážou vývoj akcií vykolejit.
Jaké odhadujete škody naši pro ekonomiku?
Nemáme až tak velkou přímou obchodní výměnu s USA, negativně to může dopadnout na subdodavatele evropských firem, které na tamní trh dodávají.
Ukázalo se ale, že Trumpova cla jsou zaváděna chaotickým způsobem a mění se z hodiny na hodinu. Teď do jejich vstupu v platnost zbývají jen dva dny a případná jednání by byla komplikovaná. Cla tedy asi nějakou dobu poběží. Dopady na českou ekonomiku by mohly být v desetinách procenta HDP.
Jak vůbec americká cla hodnotíte, včetně mechanismu jejich stanovení…
Jde o velmi kontroverzní metodu, jejímž cílem je úplně eliminovat obchodní schodky na úrovni jednotlivých obchodních partnerů, a ne snaha eliminovat celkový schodek USA. Nemyslím si, že nastavení celní politiky ze strany Spojených států je úplně šťastné. Podepíše se to tam na makroekonomických číslech. Dříve nebo později to donutí vládní administrativu k určitému obratu.
Problém pro investory a ekonomiku je, že USA si mohou nechat čas na vyhodnocení, jak jsou opatření efektivní. To může trvat třeba půl roku – a za tu dobu už napáchají hodně škod.
Myslíte si, že ještě může dojít ze strany Trumpa ke změně ve clech?
Možné je všechno. Trump ukázal, že u cel s Mexikem a Kanadou je mistr změny na poslední chvíli. Ale vzhledem ke způsobu, jakým byla nová cla oznámena a označena za Den osvobození, bych očekával, že teď bude Trump pevnější. Musel by ze strany obchodních partnerů dostat podle jeho vlastních slov fenomenální nabídku, aby byl ochotný spuštění cel odložit. Očekávám ale, že taková nabídka nepřijde.
Trump podle mě není úplně lhostejný k vývoji na finančních trzích a nechce, aby se na něj vzpomínalo jako na prezidenta, který způsobil recesi. Pokud by ztráty na akciovém trhu pokračovaly, pravděpodobně by ho to donutilo k obratu.
Do karet mu hraje čas, protože tyto kroky představuje na začátku volebního období. Je to strategie, provést nepopulární kroky, nechat si čas na vyhodnocení až začátkem příštího roku, kdy budou blíže na dohled volby do Kongresu, přijít s dárečky ve formě nižších daní.
Co byste v současné situaci radil investorům?
Investování by mělo být dlouhodobé, takže bych nepanikařil. Máme před sebou výsledkovou sezonu v USA, kde se pořád počítá se slušným tempem růstu zisků. Může nastat scénář, že to aktuální nervozitu trochu spasí.
Pokud bych chtěl nakupovat, díval bych se po titulech, jako je Microsoft, Coca-Cola nebo Pfizer. Nečekal bych ale, že se americké akcie brzy vrátí na úrovně z počátku roku. V ekonomice bude přetrvávat nejistota, a to se může podepsat na ziscích firem.
Trump přirovnal cla k operaci. A dodal, že pacient přežil a uzdravuje se. Co k jeho výrokům říci?
Americká administrativa to bere tak, že s operací jsou spojeny pooperační komplikace, které nezhoršují dlouhodobou prognózu pacienta. Propady burzy jsou doprovodné bolesti, ale v delším období by to mělo americkou ekonomiku nakopnout.
To se investorům nelíbí, protože padají náznaky, že krátkodobými propady se administrativa nebude zabývat. Ani chování centrální banky Fed už také nebude tak protržní jako dřív. Se cly jsou spojeny inflační tlaky. A inflace v USA ještě nebyla vyřešena, když se nachází nad cílem ve výši dvou procent. Centrální banka tak nemůže trhu pomoci snížením úrokových sazeb.
Co říkáte na to, že jeden člověk, který podle mnohých ekonomii ani clům příliš nerozumí, způsobí nejen té americké, ale i světové ekonomice takové propady?
Je to svým způsobem bezprecedentní. V moderní době, kdy je světová ekonomika do takové míry propojená, tak razantní zásahy nikdy nepřišly.
Sazba amerických cel může narůst na úroveň třicátých let minulého století, kdy byla globální ekonomika propojená mnohem méně. A v tomto smyslu má to rozhodnutí velký dopad.