Článek
„Oni nás skutečně využívají, víte, máme deficit 300 miliard dolarů. Neberou od nás ani naše auta, ani naše zemědělské produkty, neberou skoro nic a my bereme všechno, miliony aut, ohromné množství zemědělských produktů,“ řekl Trump.
Na otázku BBC, zda má časový harmonogram pro zavedení cel s EU, prezident odpověděl: „Neřekl bych, že existuje časový plán, ale zavedou se docela brzy.“
Trump již dříve po svém nástupu do funkce 20. ledna pohrozil cly vůči EU s tím, že její země mají se Spojenými státy znepokojivé obchodní přebytky.
Brusel doufá, že se vyjednáváním vyhne obchodnímu konfliktu s Trumpem. „EU bude tvrdě reagovat na jakéhokoli obchodního partnera, který nespravedlivě nebo svévolně uvaluje cla na výrobky z Evropské unie,“ tvrdí mluvčí EU. Diplomaté a úředníci EU trvají na tom, že EU je jednotná a má nástroje, jak reagovat na jakákoli Trumpova opatření. Web France 24 s odkazem na analytiky připomíná, že jakmile se zvýší tlak, jednota dostane trhliny. V této souvislosti uvádí Německo, kde vládne ekonomická stagnace a napjatá politická situace. „Německo je na cla háklivé,“ píše web.
EU zareaguje, pokud Trump zavede nespravedlivá cla na unijní zboží, řekla Komise
Mnozí evropští vůdci v čele s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou se předhánějí v tom, aby se s Trumpem sblížili. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani v neděli uvedl, že „celní válka nikomu nepomůže“ a že Itálie má nápady, jak ochránit své společnosti. EU nabízí, že Řím bude prostředníkem pro jednání s Washingtonem, uvádí web France24.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová loni v listopadu naznačila případný plán, jak Trumpa uklidnit. Unie by nakoupila větší množství zkapalněného zemního plynu ze Spojených států. Brusel to prezentoval jako potenciální výhru, protože by to pomohlo Unii, aby se odstřihla od dodávek plynu z Ruska a uklidnilo amerického prezidenta.
Trump vedl obchodní spory s EU už během svého prvního funkčního období. Tehdy zavedl cla na dovoz oceli a hliníku do USA, na což EU odpověděla uvalením cel na různé americké zboží, například motocykly, džíny nebo whisky.
V sobotu Trump podle očekávání podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření. Peking chce navíc podat stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO).