Článek
Ve středu Trump uvalil 25procnentí cla na dovoz všech automobilů do USA. Dále tak eskaluje obchodní války s obchodními partnery USA, a to ještě před 2. dubnem, kdy plánuje na všechny země uvalit reciproční cla, napsala agentura Bloomberg.
Kanadský premiér Mark Carney označil cla na automobily za přímý útok na kanadské pracovníky. „Budeme bránit naše dělníky, budeme bránit naše společnosti, budeme bránit naši zemi a budeme ji bránit společně,“ uvedl. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová cla okomentovala jako „špatná pro podniky, horší pro spotřebitele“.
Trump ale EU i Kanadu varuje. „Pokud bude Evropská unie spolupracovat s Kanadou, aby ekonomicky poškodila USA, budou na ně obě uvalena rozsáhlá, mnohem větší cla, než se v současnosti plánuje, aby byl ochráněn nejlepší přítel, kterého kdy každá z obou zemí měla!“ napsal na své síti.
EU už připravuje svá odvetná opatření, přičemž v rámci příprav sdílí své poznámky s některými podobně smýšlejícími spojenci, sdělili Bloombergu pod podmínkou anonymity vysoce postavení představitelé EU. Neexistují však žádné známky toho, že by Brusel svou odvetu s někým koordinoval.
„Nyní je zásadní, aby EU poskytla rozhodnou odpověď na cla – musí být jasné, že tváří v tvář USA neustoupíme. Je zapotřebí síla a sebedůvěra,“ řekl agentuře německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Kanadský premiér Mark Carney
Trumpovy varovné komentáře jsou mj. reakcí na dřívější vyjádření Carneyho, který minulý týden navštívil Francii a Velkou Británii. „Chci zajistit, aby Francie a celá Evropa nadšeně spolupracovaly s Kanadou, nejevropštější z mimoevropských zemí,“ prohlásil Carney při své návštěvě Paříže.
EU očekává, že Trumpova reciproční cla, jež má příští týden oznámit, budou dvouciferná, přičemž předpokládá, že USA budou používat jednotnou celní sazbu pro EU jako celek, nikoliv na jednotlivé státy zvlášť, sdělily bruselské zdroje Bloombergu.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se tento týden setkali s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem a ředitelem americké Národní ekonomické rady Kevinem Hassettem, aby prodiskutovali aktuální obchodní situaci, dosáhli však jen malého pokroku.