Hlavní obsah

Trump popřel zprávu Washington Post, že jeho poradci připravují zmírnění celní politiky

3:00
3:00

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Znovuzvolený americký prezident Donald Trump, který se za dva týdny oficiálně ujme funkce, vyvrátil pondělní zprávu listu Washington Post, že jeho poradci připravují zúžení jeho celního plánu. Podle zdrojů listu pracovali s návrhem, že se cla nebudou vztahovat na veškerý dovoz, ale pouze na vybrané sektory, které jsou pro Spojené státy kritické v otázce národní a ekonomické bezpečnosti.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Znovuzvolený americký prezident Donald Trump

Článek

„Článek ve Washington Post citující takzvané anonymní zdroje, které neexistují, nesprávně uvádí, že moje celní politika bude osekána. To není pravda,“ napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social.

Před podzimními volbami Trump volal po univerzálních clech ve výši 10 až 20 procent na všechno, co se do Spojených států doveze. Mnozí ekonomové varovali, že takové plány by mohly způsobit cenové šoky a vést k vyšší inflaci.

Zvýšená cla na všechno by se navíc okamžitě projevila v cenách dovozu potravin a levné spotřební elektroniky, což by se mohlo ukázat jako politicky nepopulární krok, napsal Washington Post.

Trump hrozí EU novými cly, pokud nekoupí více ropy a plynu z USA

Zahraniční

I proto se podle listu poradci republikánského znovuzvoleného prezidenta zaměřili spíše na to, že cla budou uvalena jen na určité sektory, které jsou považované za kritické pro národní nebo ekonomickou bezpečnost země, což je značný posun oproti původní rétorice, uvedl list s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Tito lidé ale upozornili, že konečná rozhodnutí ještě nebyla učiněna, a tak se to může stále změnit.

Obavy z inflace

Jakých průmyslových odvětví by se cla týkala, nebylo podle Washington Post jasné. Pro Trumpovu budoucí administrativu je však důležité navrátit do americké ekonomiky výrobu v dodavatelském řetězci obranného průmyslu, kde by se mohla uplatnit cla na ocel, železo, hliník a měď. Totéž platí i pro kritický zdravotnický materiál (injekční stříkačky, jehly, lahvičky a farmaceutické materiály) a energetickou výrobu (baterie, minerály vzácných zemin a solární panely), uvedly dva zdroje.

Trumpova plánovaná tvrdá celní politika zvyšuje obavy z přetrvávání inflace v příštím roce. Americká centrální banka (Fed) totiž v prosinci signalizovala, že pro letošní rok počítá jen se dvěma sníženími úrokových sazeb.

Pokud Trump své plány naplní, bude to představovat jednu z největších výzev pro světový obchodní řád za poslední desetiletí. Podle prezidentových poradců je to však nezbytné pro to, aby se do americké ekonomiky vrátila pracovní místa v kritické výrobě, i když by cla mohla vyvolat odvetu od zbytku světa a zvýšit tak ceny pro spotřebitele i podniky.

Ontario hrozí Trumpovi přerušením dodávek energie, pokud uplatní nová cla

Zahraniční

Výběr článků

Načítám