Článek
„Jde o rozsáhlou modernizaci jedné ze dvou našich koksárenských baterií. Investice 1,2 miliardy korun do obnovy technologií se řadí k nejvýznamnějším v huti v posledních letech,“ uvedl místopředseda dozorčí rady TŽ Ján Moder. Připomněl, že koksárenská baterie KB 12 byla modernizována v roce 2011.
Modernizace KB 11 si vyžádala 10 tisíc tun žáruvzdorného materiálu, který nyní tvoří 72 komor. V jedné komoře vznikne ze 17 tun upěchovaného uhlí 12,5 tuny koksu. Celý proces trvá při teplotě přes 1200 stupňů Celsia zhruba 21 hodin.
Generální ředitel TŽ Jan Czudek upozornil, že v průběhu investiční akce došlo na obnovu technologického zařízení provozu včetně pořízení nových obsluhovacích strojů. „Baterie tak plní veškeré požadavky nejlépe dostupných technik i přísných ekologických limitů,“ poukázal.
"Tím pádem budeme v koksu soběstační a nebudeme potřebovat další nákupy. Koks máme jenom pro svoji spotřebu," doplnil Czudek podle ČTK.
Baterie sníží množství emisí, vydrží dvacet let
Nejmodernější technologie přispějí ke značnému snížení množství emisí v ovzduší. Baterie je nyní vybavena odsáváním, takže plyn vznikající při styku uhlí se žhavou stěnou komory je zachycen a vyčištěn. Koksárenský plyn pak železárny dál využívají jako palivo a spolu s vysokopecním plynem zpětně používají při výrobě koksu.
Koksárenská baterie vyprodukuje ročně 350 tisíc tun koksu, její životnost by měla být minimálně 20 let a železárny díky ní ušetří zhruba 600 miliónů korun za rok. Po zprovoznění baterie KB 11 disponují TŽ zase dvěma bateriemi, ty pokryjí celoroční spotřebu koksu na výrobu surového železa v hutním podniku.