Článek
Do odklonu od technologií spojených s využíváním uhlí chtějí železárny investovat zhruba miliardu eur (asi 25 miliard korun). Nejnáročnější investicí je stavba elektrické obloukové pece. Tu nyní po revizi plánů huť dostaví nejdříve v roce 2030 místo původně plánovaného roku 2028.
„Pustit se do tak rozsáhlé investice předpokládá příznivou kombinaci vývoje evropské politiky a zlepšení situace na trhu s ocelí. V současné době nejsou regulace evropské ochrany trhu definované tak, aby změna technologie výroby oceli a s tím spojené zvýšené náklady na její výrobu měly ekonomický smysl. Není také jasná evropská a státní energetická koncepce, která je zásadní v oblasti konkurenceschopnosti,“ vysvětlil změnu generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide.

V rámci dekarbonizace výroby, která má vést ke snížení emisí oxidu uhličitého o 55 procent v porovnání s rokem 1990, už huť zahájila výstavbu železnorudné briketační linky, paroplynového cyklu v elektrárně Energetiky Třinec, který nahradí uhelný zdroj, a přívodu zvlášť vysokého napětí.
Výstavbu elektrické obloukové pece a k ní potřebné infrastruktury však Třinecké železárny odsunují minimálně o dva roky. „Nedostatečná veřejná podpora, nejistota budoucího směřování Evropy v pravidlech souvisejících s Green Dealem, současná negativní situace na trhu s ocelí a nejasná pravidla ochrany trhu před dovozy ze zemí bez regulací a s nižšími náklady na výrobu oceli,“ vyjmenovala hlavní důvody posunu mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková s tím, že dekarbonizace je vynucená investice nařízením, která firmě coby největšímu výrobci oceli v tuzemsku nepřinese žádnou výrobní ani obchodní přidanou hodnotu. Bude ho však stát desítky miliard korun.

Výroba ocelárenského aglomerátu v Třineckých železárnách
„Vládní podpora ocelářského odvětví se stává stále výraznější v regionech, kde se rychle rozšiřuje kapacita výroby oceli, například v Číně a dalších oblastech. Přebytečná ocel ze subvencujících zemí se pak vyváží za ceny, které neodrážejí skutečné náklady na její výrobu, ochrana evropského trhu přitom není jasná,“ upozornila.
Předseda představenstva Moravia Steel Petr Popelář ujistil, že společnost změnou plánů od dekarbonizace výroby oceli neustupuje. „I nadále o ni usilujeme, nicméně časový rámec a jednotlivé kroky vedoucí ke snižování emisí musíme přizpůsobit objektivním vnějším okolnostem,“ poukázal.
Třinecké železárny jsou posledním hutním podnikem v Česku. Každoročně vyrobí zhruba 2,5 milionu tun oceli. Produkují hlavně dlouhé válcované výrobky jako válcovaný drát, tvarovou ocel, speciální tyčovou ocel, taženou ocel, kolejnice, širokou ocel, bezešvé trubky a jiné polotovary. Firma vyváží do více než 60 zemí světa, skupina Moravia Steel – Třinecké železárny zaměstnává asi 13 tisíc lidí.