Článek
Po lepším třídění odpadu volá Evropská unie ve snaze zvýšit recyklaci odpadu. Chce, aby se do roku 2030 recyklovalo 60 procent každodenního odpadu. Právě kvůli recyklaci je nezbytné odpad třídit.
V současnosti však například Praha vytřídí jen zhruba třetinu odpadu, Brno je na tom podobně, v Ostravě se podle dostupných dat třídí zhruba polovina.
PŘEHLEDNĚ: Jak bude fungovat zálohování PET lahví a plechovek
Stát kvůli splnění cílů vypsal dotace pro obce na pořízení kompostérů nebo vybudování takzvaných re-use center. Tedy míst, kam lidé mohou odnést nepotřebné věci, které následně využije někdo jiný.
Na dotace půjde 400 milionů korun. Obce mohou získat dotaci až 40 procent na pořízení kompostérů. Pokud se rozhodnou využívat ekologičtější, takzvané zelené kompostéry, dostanou navíc bonus 15 procent.
„Podpořené kompostéry nemusí putovat jen na zahrady občanů, obce je mohou využít i pro komunitní zahrady, školy, školky nebo jiné veřejné instituce, což jim dále pomůže při nakládání s odpady,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.
Nejzásadnější změny čekají v roce 2025 třídění textilu. Dosud tuto službu zajišťují neziskové organizace nebo komerční firmy, které do ulic umisťují nádoby na nepotřebné oblečení.
Nově budou muset místo, kam lidé budou moci nosit vyřazený textil, zřídit obce. Například v rámci sběrných dvorů.
Sesbíraný odpad se zčásti opětovně použije na oblečení. Z dalších kusů vzniknou třeba čisticí hadry nebo výplně do průmyslu. Něco se také vyveze na recyklaci do zahraničí.