Článek
„V Evropě trhy stagnují především v segmentu pevninských větrných elektráren. To je zaviněno zejména nasycením tohoto segmentu a malými vládními investicemi v zemích, jako je Španělsko,“ uvedl Alexander Kainer z Roland Berger Strategy Consultans s tím, že lepší příležitosti nabízí větrné elektrárny na moři.
Zatímco mezinárodní trh s větrnou energií v minulých několika letech dosahoval dvouciferného růstu, zpomalí se v období 2010 až 2015 na růst okolo pěti procent ročně. V dalších pěti letech pak poroste zhruba čtyřprocentním tempem.
Rychlý růst v Číně
Čínský trh s větrnou energií poroste obzvláště rychle v příští dekádě. Průměrný roční růst instalované kapacity větrné energie mezi lety 2010 a 2015 bude 18 GW, v období 2015 až 2020 poroste instalovaná kapacita průměrným tempem 20 GW za rok.
Dodavatelé zařízení z Asie zaplavují mezinárodní trhy. Již dnes je osm z deseti největších dodavatelů součástek pro větrné turbíny z Asie. Nabízí mnohem nižší ceny než ostatní konkurenti. Průměrná cena větrných turbín klesla od roku 2008 o 22 procent.
„Snižující se ceny, tvrdá konkurence z Asie a pomalý růst na trhu s větrnou energií povedou ke konsolidaci mezi výrobci energie a dodavateli. Klíčoví výrobci a dodavatelé musí spolupracovat,“ dodává Kainer.