Článek
„Trh je v krizi jako celek a ztrátami trpí jak malí, tak velcí výrobci,“ sdělil prezident UVDL Petr Pavlík s tím, že za letošní první čtvrtletí poklesly prodeje lihovin odhadem meziročně o osm procent. Loni se celkově trh s lihovinami propadl zhruba o 10 procent. Kupříkladu Karlovarská Becherovka vyčíslila ztráty z prohibice na 100 miliónů korun, společnost Fruko-Schulz vykázala ztrátu 20 miliónů korun a nejhorší rok za posledních 20 let.
Stock Plzeň, největší výrobce lihovin v Česku, na domácím trhu spadl meziročně o téměř 17 procent. V celkových prodejích vykázal sice propad jen tři procenta, ale pouze podstatným nárůstem exportu poté, co firma loni převzala produkci sesterské italské společnosti Stock Trieste.
Obnovit důvěru spotřebitelů
UVDL požaduje tvrdá zákonná opatření, která pomohou k potlačení černého trhu a obnoví důvěru spotřebitelů. „Trh lihovin je specifickým odvětvím, kde uplatnění spotřební daně vytváří velké lákadlo pro úniky. Proto je na místě uplatnit taková pravidla, aby nebyly poctivé firmy v nevýhodě oproti těm, co daň neodvádějí,“ připomněl Pavlík.
UVDL podporuje jednu ze stěžejních norem, kterou představuje zákon o značení lihu. Ten mimo jiné počítá se zavedením kauce pěti miliónů korun jako nutné podmínky pro podnikání v branži. „Jsme přesvědčeni, že každý poctivý podnikatel, který má v pořádku účetnictví, nemusí tuto částku financovat ze své kasy, ale může ji bez větších problémů pokrýt bankovní garancí,“ dodal Pavlík. Podle něj rozhodně nelze považovat kauci za diskriminační pro menší podnikatele a ani menší firmy v UVDL tuto kauci nerozporují.