Článek
Jde tak o výrazné oživení po skokovém propadu ve druhé polovině roku 2022, uvedly Česká bankovní asociace a společnost Datainteligence. Aktivita trhu v posledním čtvrtletí loňského roku podle jejich analýzy rostla v porovnání se stejným obdobím předloňského roku dvojciferným tempem.
„Vysoká čísla meziročního růstu ale musíme vnímat jako růst ze zcela zamrzlého trhu, na kterém se po dobu jednoho roku téměř nic neobchodovalo,“ řekl Milan Roček ze společnosti Datainteligence. Nyní se podle něj meziročně porovnáváme se čtvrtletími, ve kterých se prodalo historicky nejméně bytů za posledních dvacet let.
Zadlužení Čechů loni vzrostlo o 5,1 procenta
Ceny klesly více v Praze
Ceny starších bytů se v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně snížily o 4,4 procenta, v průměru vycházel metr čtvereční na 60 tisíc korun. Cihlové domy si oproti panelovým domům držely výrazně vyšší cenu.
Výraznější pokles cen u starších bytů byl v Praze, kde se propad pohyboval okolo 6,8 procenta. Podobné to bylo i u novostaveb. Naopak na celorepublikové úrovni se ceny novostaveb během roku 2023 snížily pouze o 0,1 procenta.
Za rodinné domy lidé zaplatili o 5,5 procenta méně, v Praze ale o 0,5 procenta zdražily.
Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce klesly i podle další analýzy provedené ČSOB. Podle ní byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta.
„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí k bydlení už za námi. S příchodem jara lze očekávat návrat k růstu cen,“ řekl Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.
Česká bankovní asociace pak v nejbližší době očekává stagnaci nebo mírné oživení poptávky i mírný růst cen.
V mezinárodním srovnání pořád draho
Rozdíl mezi příjmy domácností a cenami nemovitostí se podle její analýzy loni mírně snížil. Česko si v rámci mezinárodního srovnání mírně polepšilo, nicméně nerovnováha mezi cenami nemovitostí a příjmy domácností přetrvává.
„Z tohoto pohledu přinesl loňský rok mírnou korekci, stále však zůstávají tyto nůžky výrazně rozevřené. Česká republika se nadále drží v mezinárodním srovnání na předních místech nedostupnosti bydlení,“ doplnil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Z pohledu vývoje cen nemovitostí v Evropské unii podle něj patří Česko z dlouhodobějšího pohledu mezi země s nejvyšší dynamikou růstu, a to i přes mírné zlevnění v loňském roce. Za posledních deset let stouply ceny nemovitostí v tuzemsku o 125 procent, unijní průměr přitom byl „jen“ 55 procent.