Článek
V krizi se zadlužila i paní Jana z Loun. Vdovu se dvěma dětmi srazila epidemie na dno. Ani půjčka nepomohla. Pomoci se dovolala až ve zmíněném Klubu.
„Mám syna a dceru ve věku 9 a 12 let. Dcera je onkologická pacientka, takže jsem ani před opatřeními nemohla pracovat na plný úvazek. Ale chodila jsem na brigády. Po uzavření škol i to padlo. Můj příjem je 5900 korun, to je příspěvek na bydlení, a přídavky a sirotčí důchod ve výši 11 000 korun. Nájem platím 9965 korun, 500 korun je splátka půjčky, 135 korun jsou poplatky za televizi, 500 korun stojí vitaminy pro dceru. Z toho, co zbude, pořizuji nezbytné potraviny, drogerii a oblečení. To se různě liší, ale jakmile potřebuje dcera nebo syn něco navíc, peníze už mi chybějí. A nyní nám chybí ještě víc,“ napsala v žádosti o pomoc do Klubu svobodných matek paní Jana, jejíž jméno redakce změnila.
Prosila o příspěvek, který nakonec získala, i když svou žádost uzavírala slovy: „Děkuji, že jsem se mohla vypsat, i to mi moc pomohlo.“
Neefektivní stát. Stokoruna pro nejpotřebnější vyjde na 180 korun
Takových proseb, jakou byla ta Jany, chodí do klubu desítky týdně.
„Přijímáme žádosti z celého Česka, týdně jich může být třicet i čtyřicet. Jsou to prosby o pomoc od samoživitelek i samoživitelů. I když mužů je méně, obracejí se na nás také. Pravidla jsou pro všechny stejná. Ne každému vyhovíme, s žadateli si často dopisujeme, abychom zjistili, s jakými okolnostmi bojují. Vše pak prověřujeme,“ popsala Právu Petra Krainová, ředitelka komunikace Klubu svobodných matek.
Dřív pomoc nepotřebovaly
„Dříve jsme měli programy pomoci na obědy, školy v přírodě a příspěvky na potraviny. Jakmile přišla koronakrize, zavedli jsme dva nové programy. Příspěvek na nájemné ve výši 5000 korun, který jsme poskytli i paní Janě, a nyní máme ještě program finanční pomoci pro zajištění letních táborů. Samoživitelkám na ně podle průzkumu letos už nezbývají peníze a v momentě, kdy se vrátily do práce, je to pro ně významný problém,“ doplnila Krainová.
Podpora v nezaměstnanosti by se mohla zvýšit, uvedla Maláčová
Podle výsledků průzkumu krize paradoxně nejvíce postihla ty samoživitelky, které pracují a před krizí byly na státu zcela nezávislé. Vzhledem k předchozím příjmům neměly možnost dosáhnout na sociální dávky, a to je donutilo vzít si půjčku.
Pouze 15 procent dotázaných uvedlo, že jsou na tom stále stejně. Necelá pětina samoživitelek žádala o pomoc stát, ale stejný počet se obrátil s žádostí o pomoc přímo na neziskové organizace.
„Z mého pohledu je alarmující, že jedna třetina samoživitelek se musela zadlužit. Znamená to totiž, že podpora státu v této mimořádné situaci selhala. Jak jinak si to můžeme vysvětlit, když se velké procento z nich obracelo se žádostí o pomoc na neziskové organizace, komentuje výsledky průzkumu zakladatelka a ředitelka klubu Dana Pavlousková.