Článek
Larisa doplatila na silnou konkurenci levného zboží z Asie a také na všeobecný pokles zájmu o textilní zboží. S konkurencí se snažila bojovat několik let, nakonec podlehla. Podnik by letos oslavil sto let existence.
Tržby firmy se ještě před deseti lety pohybovaly kolem 100 miliónů korun ročně, loni to bylo 30 miliónů, přitom společnost vykázala ztrátu 15 miliónů korun. Firma měla ještě před třemi lety 90 zaměstnanců, nyní jich má dvacet.
Na špatné situaci podniku se podle Kudláčka podepsal především způsob privatizace. Na začátku 90. let odkoupili noví majitelé zavedený podnik od státu za 58 miliónů korun. "Museli jsme si ale půjčit, takže jsme nakonec za továrnu zaplatili o 65 miliónů víc na úrocích a stále jsme dlužili státu i bance," řekl Kudláček. Firma si podle něho půjčila od Agrobanky, která zkrachovala, ještě nesplacený úvěr pak převzala Česká spořitelna a od ní Česká konsolidační agentura.
Firmu převzala Fabona
Pohledávku, za kterou Larisa ručila celým areálem, odkoupila od ČKA turnovská společnost Fabona, a protože Larisa nebyla schopna závazek splatit, převzala v únoru areál se zavedenou výrobou i zaměstnanci.
"Výroba pokračuje dál zatím v takové podobě, v jaké jsme ji převzali," řekla členka představenstva Fabony Lidmila Trojanová. "Uvidíme, zda se nám podaří získat další odbyt, abychom ji mohli rozšířit," dodala. Většina produkce podle ní nyní míří za hranice.