Článek
Vedení Toshiby oznámilo vysokou ztrátu v pondělí na tiskové konferenci. Jde ale jen o předběžný údaj, výsledky totiž stále neschválili auditoři. Toshiba tím pádem zmeškala pondělní termín zveřejnění oficiálních výsledků – již předtím jednou posunutý.
Americká společnost Western Digital, která s Toshibou v Japonsku provozuje společný závod na polovodiče, současně oznámila, že požádala o mezinárodní arbitráž, která má Toshibě zabránit v prodeji čipové divize bez jejího souhlasu.
To by mohlo ohrozit Toshibu, která nutně potřebuje finanční injekci, napsala agentura Reuters.
Zájem o čipovou divizi má i Foxconn
Toshiba oddělila svou čipovou divizi, která je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND, do samostatné firmy a plánuje její prodej. Chce tak získat peníze na pokrytí ztrát americké jaderné divize. Western Digital, která s Toshibou provozuje hlavní továrnu na polovodiče, sice podala nabídku na divizi, není však považována za favorita, protože její nabídka je nižší než nabídka dalších konkurentů.
Právní spor by mohl vést k opoždění nebo zrušení prodeje divize, ze kterého by Toshiba mohla získat až 18 miliard USD (437,3 miliardy korun). Mezi dalšími zájemci o divizi jsou soukromý investiční fond KKR, tchajwanská firma Foxconn a americký výrobce čipů Broadcom.
Western Digital v pondělí oznámila, že zahájila arbitrážní řízení u Mezinárodní obchodní komory. Požaduje, aby Toshiba zvrátila krok, kterým přesunula majetek jejich společného podniku do osamostatněného subjektu Toshiba Memory a zastavila veškerý prodej, na který nemá souhlas firmy SanDisk, divize Western Digital.
Westinghouse bankrotuje
Toshiba vyrábí počítačové čipy a domácí spotřebiče. Americkou jadernou firmu Westinghouse koupila v roce 2006. Z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla katastrofa v japonské elektrárně Fukušima.
Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost a pokles poptávky. Prezident Toshiby Satoši Cunakava nedávno uvedl, že strategie vycházející z Westinghousu byl omyl, a slíbil, že nebude přijímat nové jaderné projekty.
Westinghouse se potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB). V březnu firma požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli, dluží téměř 10 miliard dolarů (čtvrt biliónu korun).