Článek
Podobu monitorovacích komisí, které by měly dohlížet na dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do zemí EU, Topolánek konzultoval s Putinem a německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. Unie už se dohodla na vyslání unijní monitorovací mise s Kyjevem, Moskva ale dosud dohodu odmítala s tím, že chtěla mít v komisi své zástupce.
Z vyjádření Úřady vlády nevyplývá, zda Moskva od svého požadavku ustoupila, či zda v komisích budou i Rusové.
Jednání v Bruselu zkrachovala
Nad výsledkem čtvrtečních schůzek v Bruselu, které měly přispět k řešení rusko-ukrajinského sporu ohledně dodávek plynu, vyjádřil zklamání český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který zastupoval české předsednictví EU. Podle něj ruská strana nemá žádné důvody pro to, aby dodávky neobnovila. Dodal, že unie je připravena kdykoliv a kdekoliv znovu jednat, ruská strana ale podle něj odmítá, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou.
foto: Právo/ti
Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller po jednáních prohlásil, že Ruské prozatím dodávky zemního plynu pro Evropu přes Ukrajinu neobnoví, přestože naděje na dohodu byla.
Situace v některých evropských zemích, které jsou bez dodávek plynu, začíná být kritická.
:. Vondra k plynové krizi: pátek bude významný den. Zdroj: ČTK
Kontrolní mise EU může začít v pátek
Evropská unie vyzvala Rusko i Ukrajinu, aby akceptovaly nezávislé sledování skutečného toku plynu v plynovodech. Právě existencí pozorovatelské mise Rusko podmiňuje obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu.
"Jakmile budou pozorovatelé rozmístěni a budou mít přístup (k zařízením), obnovíme neprodleně dodávky plynu," tvrdil ještě před čtvrtečním jednáním v Bruselu šéf Gazpromu Miller po setkání s šéfem Evropského parlamentu Hansem-Gertem Pötteringem.
Podle českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry jsou pozorovatelé připraveni na místo přijet v pátek. Vondra to uvedl po neformální schůzce ministrů EU v Praze. Podle informací ČTK dohodu zatím podepsali Ukrajinci.
Podle Vondry je třeba dodávky plynu nutné obnovit hned. "Zítra už bude pozdě," uvedl. Právě pátek Evropská unie označuje za kritický den. V mnoha zemích totiž klesají zásoby zemního plynu a nedostatek pociťují nejen firmy, ale i lidé.
Ukrajinsko-ruský spor o zemní plyn |
---|
Ukrajina a Rusko vedou spor o cenu, za kterou Kyjev od Moskvy zemní plyn odebírá. Ruská federace požaduje 450 USD za 1000 metrů krychlových. Ukrajinci to odmítají a považují to za ekonomicky neúnosné. Vloni platili pouze 179,5 USD, což je zhruba polovina ceny, kterou platí evropské země. |
Ukrajina je ochotná přistoupit na cenu 201 dolarů za 1000 metrů krychlových, zároveň ale požaduje, aby ruský monopolní vývozce plynu Gazprom přistoupil na zvýšení tranzitních poplatků na 2,05 z dosavadních 1,7 USD za každých 1000 kubíků plynu. |
Gazprom začal dodávky plynu přes Ukrajinu omezovat 1. ledna a ve středu se zavřely kohouty úplně. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska. Dotčené země prozatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek jinými cestami. |
Putin: Rusko připlatí za tranzit, po Ukrajině chce tržní ceny
Podle premiéra Putina je Rusko ochotné platit za tranzit plynu přes Ukrajinu i tři až čtyři dolary za 1000 krychlových metrů plynu, ovšem pod podmínkou, že Ukrajina přistoupí na tržní ceny. I on uvedl, že Rusko začne plyn do Evropy posílat hned, jakmile dorazí pozorovatelé EU.
Putin také řekl, že bude o sporu jednat s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a italským prezidentem Silviem Berlusconim. Evropu ruský premiér vyzval k diverzifikaci energetických zdrojů a slíbil, že Rusko nebude blokovat výstavbu konkurenčního projektu Nabucco.
Rusko přestalo Ukrajině 1. ledna dodávat plyn, protože obě země se nedohodly na podmínkách nové smlouvy. Ve středu Rusko přestalo dodávat i plyn určený pro odběratele v dalších evropských zemích, který proudí přes území Ukrajiny.