Článek
Již minulý týden odklad přijetí společné evropské měny kvůli stavu veřejných financí připustil ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS). [celá zpráva] Zároveň vyloučil, že by Česká republika příští rok vstoupila do systému směnných kurzů ERM II, předstupně zavedení eura. To v úterý potvrdili Topolánek i Tůma.
"Naše ambice přijmout euro zůstává stejně silná," uvedl Topolánek. Je potřeba ovšem podle něj provést reformy, jako například zvýšení mobility a pružnosti pracovního trhu, zreformovat výdaje státního rozpočtu.
Cílem reforem je podle premiéra nejen plnit maastrichtská kritéria, ale založit i střednědobé pozitivní tendence vývoje ekonomiky. Nyní podle Topolánka ovšem neexistují žádné velké hrozby v tomto směru. "Bez realizace těchto reforem ovšem nebude možné tak rychle akceptovat euro, jak jsme původně předpokládali," dodal Topolánek.
"Vyhlídky na rok 2010 opravdu nevypadají realisticky," uvedl Tůma k přijetí eura. Podle Topolánka další kroky k přijetí společné měny určí společné podzimní jednání vlády a centrální banky.
Paroubek také připustil pozdější termín
Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek minulý týden poprvé připustil, že by Česká republika mohla přijmout euro o jeden až dva roky později, než se původně plánovalo. Podle Paroubka nelze zavádět euro v zamýšleném roce 2010 za cenu omezování sociálních výdajů. [celá zpráva]
Maastrichtská kritéria pro přijetí eura:
1) Veřejný dluh nemá převýšit 60 procent HDP
2) Inflace nemá být výše než 1,5 procentního bodu nad průměrem tří zemí EU s nejnižší inflací
3) Dlouhodobé úrokové sazby by neměly být výše než dvě procenta nad průměrem tří zemí EU s nejnižšími úrokovými sazbami
4) Deficit veřejných rozpočtů nemá ročně přesahovat tři procenta
5) Dvouleté členství v Evropském mechanismu směnných kurzů ERM-2 před přijetím eura