Článek
Tlustý proto vyzval ostatní politické strany k okamžitému jednání, jehož cílem je zabránit vysokému deficitu státního rozpočtu, zajistit podporu schválení státního rozpočtu a provést nutné úsporné kroky.
Ministr vládě předloží návrh rozpočtu, který vypracoval předchozí kabinet Jiřího Paroubka (ČSSD), i když má podle něj řadu problematických míst. Kvůli časové tísni totiž současná vláda velký prostor ke změnám nemá, uvedl. Nová vláda musí přeložit návrh rozpočtu na rok 2007 Sněmovně do konce září. Prakticky o rok se tak podle Tlustého odsunula možnost změnit zákony, které by ovlivnily výdaje státu.
"Paroubkovi se jeho průtahy při jednání o sestavení vlády povedlo, že vlastně každá další vláda bude muset ještě rok s určitými korekcemi provádět to, co Paroubkova vláda zařídila," podotkl již dříve Tlustý.
Tlustý chce odložit služební zákon
Jedním z problémů je podle Tlustého to, že navržený rozpočet počítá s dosud neplatnou legislativou. Jde o zvýšení spotřební daně u cigaret, novelu zákona o nemocenské a odložení služebního zákona. "Nicméně podpoříme projednání těchto zákonů ve Sněmovně a odložení účinnosti těchto zákonů," řekl Tlustý. Dohromady by uvedené normy měly ve státním rozpočtu ušetřit 27 miliard korun.
Podle Tlustého je možné kvůli snížení deficitu rozpočtu příští rok provést ihned například splátku ČNB za předchozí záruky ve výši 15 miliard korun. Realistický je podle ministra i odhad zvýšení výběru daní 16,1 miliardy korun příští rok.
"Předčasné a odložené platby nejsou skutečným řešením. Nevyřeší se tak deficit státního rozpočtu," dodal k návrhu Tlustý.
Další škrty, které navrhovala předchozí sociálnědemokratická vláda, jsou podle Tlustého citlivé. Jde například o omezení financí na výstavbu dálnice D47, zrušení nákupu vakcíny proti ptačí chřipce, omezení výdajů na vědu a výzkum nebo nedorovnání zemědělských subvencí na maximální možnou úroveň. "O těchto návrzích bude jednat vláda Mirka Topolánka, některé akceptuje a některé nikoli, ale nevím nyní, jaké to budou," dodal k návrhům Tlustý.
Bez jakýchkoli škrtů a úsporných opatření by v příštím roce dosáhl deficit státního rozpočtu podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty 173,5 miliardy korun.
Nejdřív reforma veřejných financí, potom datum přijetí eura
Tlustý zároveň vyloučil, že by Česká republika příští rok vstoupila do systému směnných kurzů ERM II, předstupně zavedení eura. Důvodem je špatný stav veřejných financí. Datum přijetí společné měny není možné podle Tlustého stanovit, dokud nezačnou reformy veřejných financí.
Deficit veřejných rozpočtů v poměru k hrubému domácímu produktu může v příštím roce při schodku 88 miliard korun dosáhnout 4,2 procenta, uvedl Janota. Přitom podle konvergenčního programu pro přijetí eura by měl deficit příští rok činit 3,3 procenta. Ohroženo je prý i splnění programu letos, kdy by měl deficit veřejných financí činit 3,8 procenta HDP.
Sobotka předložil rozpočet se schodkem 88 miliard
Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) předložil vládě návrh státního rozpočtu na rok 2007, který počítá se schodkem 88 miliard korun. [celá zpráva]
K tomu, aby byl dodržen navržený schodek, je podle Sobotkova návrhu třeba novelizovat zákon o nemocenském pojištění, odložit o dva roky platnost služebního zákona, tj. k 1. lednu 2009 a zvýšit spotřební daň u tabákových výrobků od ledna 2007 na minimální sazby požadované EU. Všechny tyto tři návhry Paroubkova vláda schválila. [celá zpráva]