Hlavní obsah

Titanik se zvedá ze dna, soudí ekonomové, ale nervozita na trzích trvá

Novinky, Pavel Stöckl

Signály zotavení ekonomik v Evropě a Asii, společně s vykázaným růstem v USA posílily naděje, že se celosvětová recese přiblížila svému konci. Podle agentury AP to však neznamená, že břeh je na dosah. Křehké zisky jsou vykoupeny nevídanými finančními injekcemi vlád. Někteří analytici proto varují, že zotavení nemusí trvat dlouho pokud přetrvá opatrnost spotřebitelů – především v USA.

Článek

Běžný spotřebitel si totiž - snad kromě šrotovného a poklesu některých cen - stimulačních rozpočtů příliš neužil. I v Česku, kde se základní úrokové míry pohybují na historickém minimu kolem jednoho procenta, úvěry pro běžného spotřebitele zůstávají úročeny mnohem výše, stejně jako hypotéky. Podnikatelé nemají také lepší podmínky pro získání úvěrů. Opatrnost převládá i u spotřebitelů, a tak obchodníci stále vykazují v meziročních srovnáních výrazné propady.[celá zpráva]

„Pozor! Pro všechny cestující: S potěšením si vám dovolujeme oznámit, že se možná dostáváme ze dna...“
Text u karikatury do dna oceánu zabořeného parníku Global Economy v týdeníku The Economist.

Jinde ve světě je to podobné, přestože v USA už vykázal jisté oživení i trh s nemovitostmi. „Není jisté, že se tyto ekonomiky budou dál posouvat z krize bez stimulace. A to je z části důvod, proč vládne na trzích po celém světě stále nervozita,“ vysvětluje Mark Zandi, hlavní ekonomický analytik Moody’s Economy.com.

Krize neskončí, dokud se USA se svým čtvrtinovým podílem na světovém hospodářství, nezotaví plně. Francie a Německo také vykázaly po více než rok trvajícím propadu mírné oživení a podobný mírný optimismus vyvolaly zprávy o růstu z Asie – především z Číny a Japonska.[celá zpráva]

Ovšem ve většině zemí světa mohou jen stěží vykázat konec recese. Týdeník The Economist pak situaci glosoval karikaturou do dna oceánu zabořeného parníku Global Economy s hlášením: „Pozor! Pro všechny cestující: S potěšením si vám dovolujeme oznámit, že se možná dostáváme ze dna...“

Nicméně ekonomové varují, že dokud spotřebitelé nezačnou znovu utrácet (a především ti američtí) jsou oslavy zotavení předčasné. Jiný varovný ukazatel totiž oznamuje setrvalý růst nezaměstnanosti i v USA – tedy skutečnost, že dál přibývá lidí bez práce, tedy lidí, kteří víc utrácet nebudou, spíše naopak. V USA ztratilo práci od začátku krize prosince 2007 téměř sedm miliónů lidí.

Lawrence Summers, hlavní ekonomický poradce Bílého domu, však věří, že se podařilo zastavit volný pád a v příštích měsících budeme svědky pozvolného oživení a růstu HDP.

Související témata:

Výběr článků

Načítám