Článek
Snižování stavu souvisí s postupným útlumem těžby. Zaměstnanci, kterým skončí pracovní poměr, dostanou od firmy odstupné podle kolektivní smlouvy. Výše odstupného se řídí odpracovanými lety.
Celkový počet zaměstnanců těžebního úseku je nyní necelých šest set. „Postupně budeme odstavovat jednotlivé technologické celky a spolu s tím budeme snižovat počet zaměstnanců těžebního úseku a navazujících služeb,“ uvedl člen představenstva SUAS Martin Čermák s tím, že se bude firma snažit uplatnit zaměstnance ve svých jiných provozech nebo jim zprostředkovat uplatnění u jiných zaměstnavatelů v kraji.
„V listopadu budou rovněž k dispozici mobilní pracovní týmy úřadu práce, které budou zaměstnance seznamovat se zapojením do dostupných projektů,“ uvedla personální ředitelka Andrea Kahudová.
FOTO: 903 metrů pod zemí. Poslední černouhelný důl v Česku příští rok ukončí činnost
Blížící se ukončení těžby urychlují podle firmy stále rostoucí ceny emisních povolenek, vysoké provozní náklady a také situace na energetickém trhu. Dalším důvodem je pokles poptávky po dodávkách hnědého uhlí.
„My jako odboráři s tím moc neuděláme,“ uvedl k propouštění předseda odborů SUAS Jan Smolka. „Je to bohužel odraz toho, jak se k uhlí a energetice chová celá Evropa. Když není odbyt, tak co máme dělat…,“ krčil rameny Smolka, který očekává, že se to negativně promítne i do právě zahájeného kolektivního vyjednávání.
Letošní vlna propouštění bude pokračovat i v příštím roce. Jen na jaře by se mělo jednat o dalších více než sto zaměstnanců. Společnost zaměstnává v součtu asi dva tisíce devět set lidí.