Článek
Těžaři mají v rukou i kladný posudek vlivu těžby na životní prostředí tzv. EIA i příznivá stanoviska dotčených úřadů.
„Možnost napadnout posudek EIA skončila středeční večer. Pokud se tak nestalo, lze tento proces pokládat za ukončený,“ konstatoval Miloslav Kozák z ministerstva životního prostředí.
Český granát má zvuk
Start těžby odhadují těžaři do pěti let. Družstvo Granát plánuje v Dolní Olešnici během patnácti let vytěžit na devíti hektarech celkem 23 tun pyropů. Těžaře čekají hlavně dohody o pronájmu s majiteli těžbou dotčených pozemků.
„Pozemek po těžbě zrekultivujeme podle přání majitele, který navíc získá nemalý profit,“ přiblížil Václav Břichňáč z turnovského Granátu. Ložisko v Podkrkonoší představuje pro družstvo Granát a značku Český granát příslib další existence.
„Existuje v republice několik dalších ložisek pyropů, ale žádné nemá takovou mocnost jako ložiska v Podkrkonoší. Nelze si kazit jméno lacinějšími granáty třeba z Mongolska. Výrobky z českého granátu jsou ve světě žádané, a proto si můžeme dovolit nákladnou těžbu v tuzemsku,“ přiblížil Jiří Boudný z Granátu Turnov.
Lidé v obci těžbu schvalují
Diskuse s odborníky o příští existenci dobývacího prostoru Dolní Olešnice se nikdo ze skoro 380hlavé obce nezúčastnil. Lidé podle starostky Radoslavy Cermanové (nezávislá) záměry těžařů schvalují.
„Mají z nedávné minulosti s těžbou českých granátů dobré zkušenosti,“ tvrdí Cermanová.
Těžba drahokamů nezaměnitelné barvy holubičí krve probíhala v Dolní Olešnici v lokalitě Vestřev patnáct let do roku 2008. Granát odtud získal možná 3,5 tuny vzácné suroviny.
„Pozemek, kde probíhala těžba, dnes po těžaři provedené rekultivaci, vypadá daleko lépe. Dříve to byla kamenitá prakticky nepoužitelná planina,“ popisuje starostka.
Horní Olešnice těžbu odmítla
Družstvo Granát ale před časem narazilo v sousední Horní Olešnici, kde těžbu na ideálním místě za humny obce zhatilo za podpory někdejšího prezidenta Václava Havla sdružení tamních chalupářů.
Odpor k těžbě v lokalitě označené kompetentními institucemi za bezproblémovou, připravil Horní Olešnici o nezanedbatelný příjem i pracovní místa. Obce v místech těžby českého granátu dostávají od těžařů až statisíce korun ročně.