Článek
„Investice jsou o důvěře a budoucnosti. Když se stanou takové události (jako teroristické útoky v Paříži), lidé vyčkávají,” řekl Kaeser listu Financial Times.
Siemens je největší průmyslovou skupinou v Evropě a zaměstnává více než 350 tisíc lidí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Italský ministr hospodářství Pier Carlo Padoan podle FT upozornil, že útoky v Paříži by mohly způsobit „vážnou újmu” hospodářskému oživení eurozóny.
Klíčová důvěra
„Největší ekonomické škody tyto útoky působí v oblasti důvěry. A důvěra je v této fázi klíčovým faktorem,” uvedl ministr. „Všechno, co podkopává důvěru, je nebezpečné,” dodal.
Analytik Mujtaba Rahman ze společnosti Eurasia Group předpokládá, že zvýšené riziko teroristických útoků v Evropě bude mít negativní dopad na důvěru investorů i spotřebitelů. Útoky v Paříži podle něj ukázaly, že podnikatelská rizika budou v příštím roce spojena více s geopolitickou než ekonomickou situací.
Propad akciových trhů v Evropě nebyl po útocích příliš dramatický, o několik procent oslabily především akcie aerolinek nebo hotelových řetězců. Výrazně klesl prodej letenek do Paříže a Bruselu. [celá zpráva]
Útok srovnávají s 11. zářím
„Pařížské útoky by mohly mít hluboké dopady na geopolitickou situaci a na politiku vlád, což by ovlivnilo řadu firem,” řekl hlavní ekonom poradenské společnosti Global Counsel Gregor Irwin.
Podle analytiků z banky Citigroup je pravděpodobné, že nejnovější teroristické útoky v Paříži budou mít na ekonomickou důvěru větší dopady než lednový útok na redakci časopisu Charlie Hebdo.
„Nejrelevantnější je srovnání s 11. zářím 2001 ve Spojených státech. Tehdy spotřebitelská důvěra v září a říjnu prudce klesla,” uvedli analytici.
„Je však pravděpodobné, že tentokrát budou dopady výraznější, a to zejména v případě dalších útoků,” dodali.