Článek
"Komise přijala usnesení, podle nějž do dalšího kola postupují v případě Severočeských dolů tři uchazeči a u Sokolovské uhelné dva uchazeči. O rozhodnutí komise budou všichni uchazeči písemně informováni", uvedla Právu Krainová. Jména firem komise podle ní nezveřejní dokud nebude její rozhodnutí doručeno účastníkům.
Do tendru na prodej státních podílů v Severočeských dolech podle ČTK postoupila společnost Appian Group a zřejmě i společnost Penta Finance prostřednictvím dceřiné firmy Oakfield a lichtenštejnská Impower Finance. Mezi dvěma postupujícími zájemci o Sokolovskou uhelnou jsou management firmy a společnost OKD. ČTK to sdělil dobře informovaný zdroj blízký mezirezortní komisi.
Mezirezortní komise tuzemského dominantního výrobce elektřiny společnost ČEZ vyřadila údajně kvůli formálním chybám v předložených přihláškách. Její účasti v tendru stát od počátku nebyl nakloněn. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban uvedl, že ČEZ by se neměl v současné době zabývat myšlenkami na těžbu uhlí a měl by se soustředit především na elektroenergetiku. Představenstvo společnosti ČEZ přitom před týdnem odvolalo z postu generálního ředitele ČEZ Jaroslava Míla.
Zájem je velký
O státní podíl v Severočeských dolech (SD) projevilo předběžný zájem osm firem a v Sokolovské uhelné (SU) šest z řad tuzemských i zahraničních investorů. V předkole jich zůstalo jedenáct. Komise na doporučení poradenské firmy, společnosti CMS Cameron McKenna dvě společnosti z předkola vyřadila.
O podíl v SD se ucházely ČEZ, Appian Group, společnost Penta Finance prostřednictvím dceřiné firmy Oakfield, skupina J, Severozápadní Energo Group, lichtenštejnská Impower Finance nebo švýcarská Triada Holding. Appian Group již ve stejném regionu vlastní další hnědouhelnou společnost, Mosteckou uhelnou.
O podíl v SU se ucházel management firmy, společnost Štěpánek sokolovská těžební, dále opět ČEZ a OKD. Společnost OKD je členem koncernu Karbon Invest stejně jako firma Metalimex, jež v Sokolovské drží více než 36procentní podíl. Mezi další zájemce patřila například britská International Power a mostecký Keramost.
Komise měla za úkol vyhodnotit předběžné nabídky a vybrat skupinu investorů, kteří nejlépe splňují kritéria stanovená vládou a jimž bude umožněno provést hloubkovou kontrolu ve společnostech.
Noví majitelé ještě letos
Vlastního výběrového řízení se budou moci zúčastnit pouze ty společnosti, které předkvalifikací projdou. Vítězové řízení a tedy noví majitelé obou společností, by měli být známi ještě v letošním roce a několik let odkládaná privatizace českých hnědouhelných dolů byla mohla státu vynést čtyři až šest miliard korun.
Při výběru nového majitele by neměl být podle dřívějších prohlášení ministra Urbana hlavním kritériem finanční výnos, důležitá je podle něho především garance perspektivy zachování těžby a vazby na energetickou koncepci. V jejím návrhu ministerstvo počítá s hnědým uhlím jako důležitým energetickým zdrojem.
Součástí podmínek je například to, aby zájemce měl odbornou kvalifikaci a zkušenosti s provozováním dolů a těžby v minulých pěti letech s minimálním průměrným objemem dva milióny tun. Obsahuje i požadavek na zkušenosti s prodejem surovin a sanačními pracemi. Investor také nesmí v České republice většinově vlastnit či být kapitálově propojen se subjektem zabývajícím se těžbou, výrobou, tranzitem či distribucí zemního plynu nebo ropy.