Článek
Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 stále platí, dodal Havlíček.
„Tímto krokem vycházíme vstříc těm, kteří jakkoliv pochybovali o naplnění bezpečnostních požadavků, současně nijak významně nezdržíme průběh tendru,” uvedl Havlíček.
Z aktuálního vyjádření ministerstva vyplývá, že pro budoucí tendr zůstávají ve hře čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, jehož možnou účast v tendru kritizuje opozice.
Kdy vyhlásíte tendr na dostavbu Dukovan? ptá se Vystrčil Babiše
Ta se snaží v případě stavby Dukovan prosadit bezpečnostní záruky. Konkrétně chce uzákonit, aby stát nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách.
Mezi tyto státy patří vedle Číny také Rusko, jehož účast na takto strategickém projektu mnozí vidí jako bezpečnostní riziko. Vyloučení ruského Rosatomu však Havlíček již dříve odmítl.
ČEZ dostal povolení postavit v Dukovanech nové reaktory
Ohledně možného odsunutí vyhlášení tendru do příštího volebního období vyjádřil nedávno obavy předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). V dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) napsal, že další zpoždění tendru může ohrozit samotnou výstavbu.
Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou zcela vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání MPO nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu letošního roku předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje.