Článek
V průběhu kontrol vysokotlakého dílu při odstávkách v roce 2004 byly zjištěny v místech uchycení lopatek některých oběžných kol k vlastnímu rotoru poruchy. V následujícím roce byly rotory výrobcem upraveny. ČEZ zvážil možnost spojit odstranění problémů se současným zvýšením výkonu turbogenerátoru a nakonec přistoupila k realizaci této modernizace.
Firma očekává, že úpravou se zvýší spolehlivost stroje a současně i roční výroba elektřiny v Temelíně. Investované prostředky se tak při současném zachování výkonu reaktoru vrátí ČEZu do tří let.
"Modernizaci chápeme i jako jednu z největších letošních ekologických investic ČEZ. Výroba elektřiny v jaderné energetice neprodukuje skleníkové plyny. Po provedení úpravy na obou blocích zvýšíme instalovaný výkon Temelína minimálně o 52 megawatt. To téměř odpovídá instalovanému výkonu větrných elektráren v Česku, který byl k poslednímu březnu 56 MW. Za rok máme potenciál ze zvýšeného výkonu vyrobit 350 tisíc MWh elektřiny bez toho, že bychom do ovzduší vypustili 350 tisíc tun emisí CO2," sdělil Právu ředitel elektrárny Vladimír Hlavinka.
Zajistí spolehlivý provoz na 35 let
Technici nyní více než 34tunový vysokotlaký díl turbíny mění na odstaveném druhém bloku. V srpnu pak vylepšené zařízení namontují i na prvním bloku. "Úpravy přispějí k zajištění spolehlivého a ekonomického provozu elektrárny nejméně do roku 2042. Součástí kontraktu jsou kromě výměny rotorů, vnitřních těles a rozváděcích kol také supervize montáže, komplexní zkoušky, garanční měření i školení personálu," uvedl Jiří Šmondrk, ředitel pro realizace společnosti Škoda Power, která turbíny dodává.
V současné době modernizuje společnost Škoda Power turbíny také v Dukovanech. Hodnota temelínského kontraktu dosahuje bezmála 700 miliónů korun.