Článek
Na rekordní výsledek měl vliv především druhý blok. Díky novým separátorům, které energetici na blok instalovali během loňské letní odstávky, se jeho výkon zvýšil o čtyři MWe.
„Výroba v jaderných elektrárnách je důležitá z pohledu stability dodávek i z hlediska životního prostředí. Jen lednová výroba obou našich elektráren pomohla ušetřit přes dva milióny tun CO2 vypuštěných z uhelných elektráren,“ poznamenal Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Chladné počasí temelínské výrobě tradičně přeje. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob připadá na leden nebo na prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory. Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje i s vyšší spotřebou elektřiny v zimě.
Jaderné elektrárny už jsou chráněny před drony
„Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta,“ vysvětlil Ladislav Kříž, hlavní mluvčí Skupiny ČEZ.
I přes dobrý vstup do nového roku je vedení elektrárny pro jakékoli předpovědi velmi opatrné. Navíc před blížící se odstávkou posílilo proticovidová opatření a zaměstnance plošně testuje.
„Odstávka prvního bloku začne v závěru března a bude znamenat zvýšený pohyb lidí. Proto musíme udělat maximum pro jejich ochranu i ochranu celé lokality. Jsme součástí kritické infrastruktury, bezpečný a spolehlivý provoz zajistíme jen při maximální zodpovědnosti,“ doplnil Jan Kruml, ředitel JE Temelín.