Článek
I když pokuta může za zmíněné prohřešky dosáhnout až 120 tisíc korun, tak vysokou sankci ale letos zatím nikdo nedostal.
„Nejvyšší byla zatím ve výši 50 tisíc korun,“ řekl Právu mluvčí elektrárny Marek Sviták. Upřesnil, že ji dostal dodavatel, u jehož zaměstnanců byl zjištěn zbytkový alkohol hned dvakrát. Přitom v Temelíně je na alkohol a jiné návykové látky nulová tolerance. Trojí prohřešek už by znamenal finanční postih v maximální výši.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zpřísnili sankce
„Smyslem není vybírat peníze od dodavatelů. Je to o dodržování pravidel, která platí pro všechny. V jaderných elektrárnách jsme v tomto ohledu velmi přísní,“ zdůraznila ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová. Sankce za alkohol podle jejích slov vedení elektrárny začátkem letošního roku výrazně zvýšilo. Předtím šlo o pokuty maximálně do 25 tisíc korun.
Letos už ochranka od počátku roku provedla testy na alkohol u více než sedmi tisíc lidí. Drtivá většina byla negativní. Pozitivních bylo pouze třináct a ve dvanácti případech se týkaly dodavatelských firem.
„Většinou šlo o lidi, kteří pracují v Temelíně krátce a podcenili zbytkový alkohol,“ konstatoval Sviták. Připomněl, že od loňského roku ČEZ v Temelíně testuje své zaměstnance i dodavatele také na přítomnost drog. Používá k tomu stejné vybavení jako má policie. I zde jsou trestem za porušení vysoké pokuty pro dodavatele a doživotní zákazy vstupu pro zaměstnance. Takový případ ale zatím nenastal.