Článek
Sdílení se bude týkat jen rádiové části sítí. Obě společnosti budou i nadále využívat svou vlastní síťovou infrastrukturu a udrží si nezávislou obchodní strategii.
Sdílení vysílačů umožní pokrytí nejrychlejším mobilním internetem v dřívějším termínu, než stanovují podmínky aukce. Navíc přinese vyšší efektivitu provozu a údržby LTE sítí.
"Díky této dohodě můžeme v krátké době přinést rychlý mobilní internet českým zákazníkům po celé zemi ve venkovských i v městských oblastech. Sdílení sítí je přitom celoevropským trendem, což potvrzují úspěšná obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii," uvedl generální ředitel O2 Luis Malvido.
Rozdělí si západ a východ
Podle šéfa T-Mobilu Milana Vašiny jde o důležitý strategický krok, navazující na dohodu o sdílení stávajících přístupových sítí GSM a 3G.
Operátoři provedou první testy sdílení v následujících týdnech, přičemž jejich cílem je otestovat především funkčnost navrženého technického řešení. Po doladění všech nezbytných procesů v testovacích podmínkách začne komerční provoz sdílení LTE v průběhu druhého pololetí.
Sdílení sítí čtvrté generace se týká celého území ČR mimo Prahy a Brna. O2 bude zodpovědné za jejich správu a provoz ve východní části území a T-Mobile je bude provozovat na západě.
Rychlost takto vybudované LTE sítě bude pro každého z operátorů v první fázi dosahovat až 75 Mbit/s pro stahování a až 25 Mbit/s pro nahrávání, tedy několikanásobně více než u sítí 3G.
Telefónica v současnosti pokrývá LTE centrum Prahy a Brna. Do konce roku plánuje pokrýt obě celá města. Konkurenční T-Mobile provozuje LTE v části Prahy a v Mladé Boleslavi, celou Prahu chce pokrýt do letošního října. V současnosti buduje síť na Plzeňsku. Vodafone od podzimu budoval LTE na alternativních kmitočtech 900 MHz, využívaných pro sítě GSM, a v dubnu pokrýval čtvrtinu Česka převážně na venkově.