Článek
Telecom vybral minulý týden pět bank, které může buď všechny, nebo některé z nich pověřit řízením financování. Do nejužšího výběru se dostaly Citibank, KBC spolu s ČSOB, Bank Austria Creditanstalt, J.P. Morgan a SanPaolo. Pro část půjčky si budou banky zřejmě přibírat další partnery. O účast na financování projevilo zájem přes 20 bank.
Půjčka bude rozdělena do tří částí. První část firma získá ve formě krátkodobého úvěru se splatností 364 dní, další část bude postupně splácený pětiletý úvěr a poslední rovněž pětiletý revolvingový úvěr.
Financování nákupu Eurotelu úvěrem je podle analytika Atlantik FT Tomáše Gaťka pro Telecom výhodné, protože zefektivní kapitálovou strukturu společnosti. Poměr dluhu a vlastního jmění přitom stále zůstane pod evropským průměrem. Výhodné je i vzhledem k nízkým úrokovým sazbám i silné konkurenci bank, které nabídly příznivé podmínky ve snaze půjčku získat. To souvisí s poklesem aktivity na světových finančních trzích v posledních dvou letech, dodal.
Telecom má za dokoupení 49 % v Eurotelu zaplatit americkému konsorciu Atlantic West 1,05 miliardy dolarů (asi 28,4 miliardy korun). Vedle půjčky uhradí firma zbytek z vlastních zdrojů. Telecom podepsal předběžnou dohodu o koupi podílu v Eurotelu s americkým konsorciem v červnu. Převod podílu by se měl uskutečnit do konce roku.
O privatizaci by se mělo rozhodnout do konce roku
O budoucnosti mobilního operátora zatím není rozhodnuto a souvisí s rozhodnutím o formě privatizace 51 % státu v Telecomu. O tom by měla vláda rozhodnout do konce roku. Eurotel vyplatil 1. října dividendu 405,5 miliónu dolarů, tedy téměř 11 miliard korun. Atlantic West, což je konsorcium AT a Verizon, z ní získalo 200 miliónů dolarů a z Eurotelu si tak celkem odnese 1,25 miliardy USD, tedy přes 33 miliard Kč.
Eurotel je největší mobilní operátor na českém trhu s 3,99 miliónu klientů na konci 1. pololetí. V České republice je celkem asi devět miliónů uživatelů mobilních telefonů.