Článek
Komerční banka ztratila 0,94 procenta a uzavřela na 2940 Kč, České radiokomunikace oslabily o 0,93 procenta na 509,80 Kč. Telecom posílil o 1,14 procenta na 345,20 Kč, Philip Morris o 1,06 procenta na 17 772 Kč. Index PX 50 klesl o 0,16 procenta na 816,7 bodu.
Největší obchody měla v dubnu na pražské burze Česká spořitelna před Československou obchodní bankou a Patrií Finance. Stejné pořadí bylo i v předchozích dvou měsících. Spořitelna celkem zobchodovala cenné papíry za více než 27 miliard korun. Opírala se přitom o obchody s dluhopisy, kde při bezmála 21miliardovém objemu zaujala druhé místo.
K nejlepším ale patřila i v pořadí akciových kontraktů, v němž zaujala čtvrtou příčku. Její největší konkurenti se naproti tomu zaměřovali na jeden druh cenných papírů. ČSOB vykázala kontrakty za 25,5 miliardy korun téměř výhradně při obchodech s dluhovými instrumenty. Patria Finance nashromáždila objem 21,2 miliardy Kč jen při koupi a prodeji akcií.
Evropské akcie posilovaly
Evropské akcie v úvodu nového týdne po slabším zahájení posilovaly, když investoři počítali s obnoveným růstem technologických titulů za Atlantikem. Trhy v Londýně a ve Varšavě, ale také i v Tokiu byly zavřeny, což přimělo investory i z jiných zemí prodloužit si víkend.
Dolar k euru posiloval, trh spekuloval se signály z americké centrální banky o brzkém zvýšení úrokových sazeb. Kurs se pohyboval kolem 1,950 dolaru za euro, podle některých obchodníků by mohl během dvou týdnů dosáhnout úrovně 1,1761 dolaru za euro.
Kromě budoucího rozhodnutí amerického Fedu se spekulovalo také o nových údajích amerického trhu práce. Ty koncem týdne ukáží, zda expandující americká ekonomika již vytváří dostatek nových pracovních příležitostí.
Na evropských trzích v pondělí posilovaly především akcie výrobců polovodičů. Německý Infineon zpevnil o 2,5 procenta, nizozemská ASML o jedno procento po příznivých údajích výsledcích březnového prodeje v celém sektoru.