Článek
Tchaj-wan s těmito třemi zeměmi vytvoří pracovní skupiny, které se budou zabývat spoluprací při výrobě čipů, a zároveň poskytne stipendia na technické vzdělávání, dodal.
Tchaj-wan je technologickou velmocí, sídlí tam firmy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) a další. Ostrovní stát se dostal do popředí snahy o vyřešení globálního nedostatku čipů. Výrobu kvůli jejich nedostatku omezují hlavně automobilky, nedostatek klíčových součástek se projevuje i v segmentu spotřební elektroniky.
Společnost TSMC buduje v americkém státě Arizona závod za 12 miliard dolarů (více než 272 miliard Kč). Navzdory snahám EU firma ale zatím neprojevila zájem obdobně investovat i v Evropě.
Čipy budou chybět i napřesrok, odhaduje německý výrobce
"Celý dodavatelský řetězec polovodičů je obrovský. Různé země v něm mohou zastávat odlišné role," konstatoval ministr Kung, jenž v říjnu navštívil Českou republiku, Slovensko a Litvu. Všechny tři země o spolupráci ve výrobě čipů projevily zájem.
EU doufá ve spolupráci
O pozornost tchajwanských producentů čipů se uchází i Brusel. Přeje si, aby vyráběli také v Evropské unii, připomíná agentura Reuters. Podle Kunga by bylo pro Evropu složité, kdyby se rozhodla vyrábět čipy sama. „Proto doufají, že budou spolupracovat s Tchaj-wanem,” dodal.
EU ani jednotlivé členské státy Tchaj-wan jako samostatný stát neuznávají, neudržují s ním ani oficiální diplomatické vztahy. Tchaj-wan má demokratické zřízení, jeho území si ale na základě politiky jedné Číny nárokuje Peking a drtivá většina zemí to respektuje, vedle EU například i Spojené státy.