Článek
Skandály a vysoké ztráty vedly k nebývalému množství výběrů klientských vkladů. Za rok 2021 měla banka ztrátu 1,65 miliardy franků, má tak za sebou druhý rok v červených číslech.
Ve čtvrtém čtvrtletí měla banka ztrátu 1,39 miliardy franků, meziročně ji snížila z 2,08 miliardy CHF. V závěru loňského roku ale zrychlilo tempo odlivu klientů, kteří vybrali přes 110 miliard franků.
Divize správy majetku a investičního bankovnictví pravděpodobně zaznamenají ztráty i v letošním prvním čtvrtletí, uvedla banka.
Bankroty, skandály
Výsledky Credit Suisse „jsou ještě horší, než jsme se obávali, a úroveň odlivu finančních prostředků je zcela ohromující“, uvedl ve zprávě klientům analytik Thomas Hallett ze společnosti Keefe, Bruyette & Woods. „Vzhledem k tomu, že velké ztráty budou pokračovat i v roce 2023, očekáváme další vlnu snižování ratingu a nevidíme důvod, proč tyto akcie vlastnit,“ dodal.
Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.
Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang.
Akcie banky na burze v Curychu dopoledne odepisovaly přes šest procent a držely se těsně nad třemi franky za kus. Před rokem stály téměř devět franků, před pěti lety asi 16 franků.