Článek
Swift navštíví během léta celkem 18 evropských měst. Metropole jako Paříž, Londýn, Madrid, Amsterdam jsou samozřejmostí, americkou zpěvačku si ale naživo užijí také v menších městech, například v Liverpoolu, Lyonu či Gelsenkirchenu. Praze se ale vyhne, pro české fanoušky zahraje nejblíže ve Varšavě (1., 2. a 3. srpna) a ve Vídni (8., 9. a 10. srpna).
Jen na půdě Velké Británie odehraje Swift od června do srpna celkem 15 koncertů, a tak se banka Barclays rozhodla vypočítat přibližnou částku, kterou tyto akce prostřednictvím fanouškovských útrat v ekonomice vygenerují.
Jeden fanoušek v průměru utratí za lístek, cestování, ubytování a oblečení s tematikou zpěvačky 848 liber (24 450 Kč), uvedla Barclays. Její zpráva je jen dalším příkladem tzv. „swiftonomiky“ - fenoménu zdůrazňujícího zpěvaččin ekonomický vliv, napsala BBC.
Osobností roku je zpěvačka Taylor Swift
Když se loni začaly prodávat vstupenky na Eras Tour, webové stránky se pod náporem zájemců zhroutily a spousta hotelů v hostitelských městech po celém světě hlásila „vyprodáno“. Pobláznění Swift je dokonce tak velké, že loni v létě v Seattlu na jejím koncertu fanoušci vyvolali seismickou aktivitu, jež byla ekvivalentem zemětřesení o síle 2,3 stupně.
„Byla to nejdražší vstupenka na koncert, jakou jsem kdy koupila,“ řekla Melissa Rubyová, která s dcerou loni zmíněný koncert v Seattlu navštívila. Lístek a další výdaje okolo ji vyšly na čtyři tisíce dolarů (91 500 Kč). V prosinci si celou akci zopakovala ve Vancouveru. Zaplatila dvojnásobek toho, co v Seattlu.
Zpráva Barclays kombinuje stovky milionů zákaznických transakcí se spotřebitelským průzkumem trendů utrácení kolem popové hvězdy. Průměrná částka utracená za vstupenku na Eras Tour byla 206 liber, přičemž 14 procent fanoušků zaplatilo více než 400 liber za výhody, včetně VIP balíčků a exkluzivního zboží.
Cestovní náklady činí v průměru 111 liber, protože mnoho fanoušků bude na akci cestovat do jiného města. Eras Tour se v rámci Velké Británie uskuteční celkem ve čtyřech městech: Edinburghu, Liverpoolu, Cardiffu a v Londýně. Dalších 121 liber pak fanoušci v průměru utratí za ubytování.
Když se k tomu připočte ještě stravování, nové oblečení a after party s tematikou Taylor Swift, tak Barclays vyšlo, že fanoušci přispějí k oživení britské ekonomiky souhrnnou částkou 997 milionů liber.
Stockholm utrží miliardu za tři koncerty
Na enormním zájmu o Eras Tour se pochopitelně chtějí svézt i v sektoru služeb. V evropských městech, kde se koncerty uskuteční, tak došlo k prudkému nárůstu cen krátkodobých pronájmů a hotelového ubytování, informoval už v dubnu deník The Guardian.
Například v Paříži se průměrné ceny pokojů v luxusních hotelech minulý týden, kdy koncerty v metropoli začaly, zvýšily meziročně o 36 procent, řekl časopisu Forbes zakladatel luxusní cestovní kanceláře Embark Beyond Jack Ezon.
A podobný výpočet jako ve Velké Británii si udělali už v březnu také ve Stockholmu, kde se od pátku do neděle odehrají tři koncerty. Hlavní město Švédska si díky tomu přijde na více než 471,9 milionu švédských korun (přibližně 1 miliarda Kč), odhadla městská obchodní komora.
Hlavní ekonomka Mastercard Economics Institute Natalia Lechmanova Forbesu řekla, že evropská část Eras Tour bude mít ještě větší ekonomický dopad, než měla ta loňská v USA. Odůvodnila to dobrou dopravní sítí, jež usnadní přístup na místa konání a zvýší ekonomické přínosy na celém kontinentu.
„Podobně jako v USA menší města jako Liverpool nebo Lyon pravděpodobně zaznamenají větší dopad než velká centra, jako je Londýn nebo Paříž,“ dodala Lechmanova.