Hlavní obsah

Světu došly pistácie, může za to dubajská čokoláda

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Fenomén dubajské čokolády vyvolal celosvětovou krizi v dodávkách pistácií, kterých je teď na trhu nedostatek. Světové ceny pistáciových jader kvůli vysoké poptávce po čokoládě plněné krémem z pistácií a kadaif vzrostly meziročně o třetinu.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Ceny pistáciových jader se za rok vyšplhaly z 7,65 dolaru (168 Kč) za libru váhy (0,45 kg) na přibližně 10,3 dolaru (227 Kč), řekl serveru Financial Times (FT) Giles Hacking ze společnosti CG Hacking, jež obchoduje s ořechy. „Pistáciový svět je v tuto chvíli v podstatě vyčerpaný,“ řekl.

Zásoby pistácií se tenčily už po loňské neuspokojivé sklizni ve Spojených státech, které jsou jejich největším producentem na světě. Úroda tam navíc byla kvalitnější než obvykle, takže zůstalo méně levných jader bez skořápky, která se obecně prodávají právě jako přísady do čokolády a dalších potravin, podotkl Hacking.

„Nebylo toho moc, takže když se objeví dubajská čokoláda a (výrobci čokolády) skupují všechna jádra, která se jim dostanou do rukou… tak to vyvolává nedostatek ve zbytku světa,“ vysvětlil Hacking.

Írán, druhý největší producent pistácií na světě, vyvezl podle íránského celního úřadu do Spojených arabských emirátů za šest měsíců do března 2025 o 40 procent více pistácií než za celých 12 měsíců předtím.

Nedostatek této komodity je opakem roku 2023, kdy celosvětová nabídka pistácií naopak převyšovala poptávku, což vedlo k poklesu cen, uvedl Behrooz Agah, člen představenstva íránské pistáciové asociace.

Kvůli tomuto nadbytku „se objevila řada vedlejších produktů, jako je pistáciové máslo, olej a pasta, které mohou být použity v široké škále potravin na bázi pistácií. To bylo přibližně ve stejné době, kdy byla uvedena na trh dubajská čokoláda, která se postupně stala virální po celém světě“, dodal Agah.

I když dubajská čokoláda není vůbec levná, je o ni enormní zájem. Cena kvalitního produktu, který není jen náhražkou, může v Česku přesahovat hranici 400 Kč. Například švýcarský výrobce Lindt u nás prodává 145gramovou tabulku dubajské čokolády za 300 Kč.

Podle FT jsou ve Velké Británii lidé z čokolády tak nadšeni, že některé obchody dokonce údajně omezují počet kusů na zákazníka. Někteří výrobci pak také využívají velikonočních svátků k výrobě pistáciových vajíček.

Fenomén dubajské čokolády

Produkt, jež je kombinací pistáciového krému, strouhaného pečiva zvaného kadaif a mléčné čokolády, uvedla na trh v roce 2021 dubajská firma Fix Dessert Chocolatier.

Za receptem stojí Sarah Hamouda, britsko-egyptská podnikatelka, která během těhotenství toužila po neobvyklých chutích.

Světovou popularitu ale čokoláda získala až v roce 2024 díky virálnímu videu od influencerky Marie Vehery na sociální síti TikTok.

Klip zveřejněný v prosinci 2023 nasbíral přes 120 milionů zhlédnutí a vyvolal celosvětové šílenství po pistáciové čokoládě, v jehož důsledku mnozí prodejci produkují i řadu napodobenin.

Související témata:
Dubajská čokoláda

Výběr článků

Načítám