Článek
„Jsme na důležité křižovatce. Je na čase rázně podpořit hospodářskou aktivitu a postavit světovou ekonomiku na silnější základy," prohlásil Lipton na úterní konferenci americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) ve Washingtonu.
Za nejnovějšími obavami o světovou ekonomiku podle něj stojí výkyvy na finančních trzích a nízké ceny komodit.
Ačkoli například česká ekonomika mimořádně roste o víc než čtyři procenta, loňský růst v celé EU dosáhl jen 1,8 procenta. Eurozóna navíc stále balancuje na hraně deflace (poklesu cen) a ekonomové spekulují, zda a kdy může opět přijít krize jako v roce 2008.
Zpomalení v Číně
Lipton rovněž upozornil, že mezi nejvíce znepokojivé známky problémů světové ekonomiky patří útlum globálního pohybu kapitálu a obchodní výměny.
Jeho obavy podle BBC podtrhují poslední slabé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu. Podle těch se čínský vývoz v únoru propadl o víc než čtvrtinu.
K reformám na podporu ekonomického růstu vyzval MMF největší světové ekonomiky už před únorovým jednáním G20 v Šanghaji. Mezi možnými riziky tehdy zmínil turbulence na světových trzích, propad cen ropy a geopolitické konflikty.
MMF v lednu snížil odhad letošního růstu světového ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných 3,6 procenta. Již tehdy přitom poukázal na výrazně slabší obchodní výměnu s Čínou i na negativní důsledky nižších cen komodit. Odhad globálního růstu pro příští rok fond snížil rovněž o 0,2 procentního bodu, a to na 3,6 procenta.