Článek
Index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v červenci klesl proti červnu o 8,6 procenta na 140,9 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější meziměsíční pokles od října 2008. V meziročním srovnání však vykazuje nárůst o 13,1 procenta.
„Pokles cen potravinářských komodit z velmi vysokých úrovní je vítaný," uvedl hlavní ekonom FAO Maximo Torero. ”Přetrvává ale řada nejistot včetně vysokých cen hnojiv, které mohou ovlivnit vyhlídky pro budoucí produkci a živobytí zemědělců, nepříznivého hospodářského výhledu a pohybu měnových kurzů," dodal.
Dílčí index cen rostlinných olejů meziměsíčně klesl o 19,2 procenta a dostal se na desetiměsíční minimum.
Něco tady nehraje. Cena pšenice je zpět na úrovni před válkou, pečivo však nezlevňuje
Index cen obilovin se snížil o 11,5 procenta. Výrazně k tomu přispěl pokles cen pšenice, který byl zčásti reakcí na dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem o vývozu obilí z hlavních ukrajinských přístavů v Černém moři. V meziročním srovnání ale index cen obilovin vykazuje nárůst o 16,6 procenta.
Index cen cukru se v červenci meziměsíčně snížil o 3,8 procenta na pětiměsíční minimum, index cen mléčných výrobků se pak snížil o 2,5 procenta. Index cen masa klesl o 0,5 procenta po předchozích šesti měsících růstu.