Článek
Cenový index FAO, který sleduje vývoj cen nejobchodovanějších potravin na globálním trhu, za říjen klesl na 120,6 ze zářijové hodnoty 121,3 bodu. Údaj za říjen je nejnižší od března 2021. Dílčí index obilovin klesl o 1,3 na 125 bodů.
„Ceny pšenice na světových trzích v říjnu klesly o 1,9 procenta. To je odrazem obecně vyšších zásob ve Spojených státech amerických, než s jakými se dříve počítalo, a také silné konkurence mezi exportéry,“ uvádí se ve zprávě FAO.
Proti klesajícímu trendu šly v říjnu ceny mléčných výrobků, jejichž index vzrostl o 2,4 na 111,3 bodu. Předtím ale ceny devět měsíců v řadě klesaly. „Světové ceny sušeného mléka se zvýšily nejvíce, především kvůli nárůstu dovozní poptávky… zejména v severovýchodní Asii,“ uvádí FAO.
V samostatné zprávě o vývoji nabídky a poptávky po obilovinách organizace potvrdila dosavadní výhled, podle něhož produkce obilovin letos dosáhne 2,819 miliardy tun. To by znamenalo nárůst proti loňsku o 0,9 procenta.
„Pokud jde o rok 2024, pokračuje výsev ozimé pšenice na celé severní polokouli. Očekává se, že nárůst plochy bude omezený, což odráží mírnější ceny sklizně v tomto roce,“ uvedla FAO.
Zpráva také uvádí, že na Ukrajině jsou nadále znát dopady války s Ruskem, včetně omezeného přístupu na pole a nízkých cen prvovýrobců spolu s nepříliš ideálními povětrnostními podmínkami. V důsledku války lze čekat i snížení ploch pro pěstování pšenice.