Článek
Zbavují se proto akcií a dalších rizikových investic a dávají přednost hotovosti a vládním obligacím.
Nynější pokles spustila čtvrteční zpráva, že největší francouzská banka BNP Paribas dočasně uzavřela tři své fondy, které investovaly na americkém hypotečním trhu. V reakci poklesl index pařížské burzy CAC 40 o 2,3 procenta.
Přední západoevropský index FTSEurofirst 300 v pátek klesl o 3,04 procenta na 1479,40 bodu. Je to jeho největší ztráta od 27. února, kdy světové akciové trhy padaly po výprodeji na burze v Šanghaji a dalších čínských trzích.
Dnešní pokles nejvíce zasáhl akcie bank. Barclays spadla o 6,4 procenta, ABN Amro o 3,5 procenta a Société Générale, matka Komerční banky, přišla o pět procent tržní hodnoty akcií.
Německý DAX oslabil jen ve čtvrtek o dvě procenta a Londýn ztratil necelá dvě procenta. Výrazně klesaly zejména akcie bank a dalších finančních institucí. Prudce oslabily také akcie na pražské burze. Hlavní index PX propadl o 1,86 procenta na 1774,6 bodu.
Ani v pátek se situace příliš neuklidnila. Akcie na západoevropských trzích dále klesají a prohlubují tak čtvrteční ztráty.
Na evropský propad zareagovaly americké trhy
Na pokles evropských bank zareagovaly ve čtvrtek pádem o téměř tři procenta americké akciové trhy. Dow Jones index klesl v závěru obchodování o 2,83 procenta na 13 370,68 bodu a širší index Standard & Poor´s ztratil 2,96 procenta. Pro oba indexy to byl nejhorší pokles od konce února. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 2,16 procenta na 2556,49 bodu.
Padaly především akcie bank a finančních institucí. Index finančního sektoru S klesl o 3,8 procenta. Oslabovaly však také přední akcie jiných sektorů než finančních. Kurz konglomerátu General Electric klesl nejvýrazněji za rok a půl a akcie řetězce Wal-Mart zažily nejhlubší pokles za čtyři roky. Oba tituly ztratily asi čtyři procenta.
Americké akcie ale v pátek dopoledne na Wall Street výrazně zmírnily ranní ztrátu, kterou vyvolala krize hypotečního trhu ve Spojených státech. Investory částečně zklidnila další finanční injekce od centrální banky do bankovního systému USA, aby se nezhoršovala úvěrová krize.
Korejská burza je na pětitýdenním minimu
Globální otřesy na finančních trzích se v noci na pátek přelily na asijské burzy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru klesl o 2,37 procenta na 16.764,09 bodu, což je nejméně od poloviny března. Z letošního vrcholu z konce února již Tokio ztrácí více než osm procent.
Výrazně však ztrácely i další asijské burzy. Index korejské burzy v Soulu klesl na 4,2 procenta, což představuje pětitýdenní minimum a nejhlubší pokles za poslední tři roky. Australský akciový trh se propadl o 3,7 procenta. O více než dvě procenta klesaly indexy burz na Tchaj-wanu, v Indii, Hongkongu nebo Thajsku.
Centrální banky masivně intervenují
Situace na evropských burzách si vyžádala mimořádnou intervenci Evropské centrální banky, která v pátek zakročila proti šířící se panice, projevující se hlavně v prudkém růstu krátkodobých mezibankovních úroků, uvolněním rekordní dodatečné hotovosti v sumě 95 miliard eur.
Podobně zasáhly centrální banky Kanady, USA a Austrálie, která uvolnila hotovost ve výši 4,95 miliardy australských dolarů. Japonská centrální banka již dříve napumpovala do finančních trhů bilión jenů (8,5 miliardy dolarů) s cílem zvýšení likvidity.
Centrální banky v Indonésii, Malajsii a na Filipínách intervenovaly ve prospěch svých měn masivním prodejem dolarů. Stejný krok zvažuje i Jihokorejská centrální banka.