Článek
Ekonomická aktivita podle Světové banky letos globálně klesne o sedm procent. Stojí za tím pokles domácí poptávky a mezinárodního obchodu.
Nejvíce pandemie zasáhne ekonomiku zemí, které jsou výrazně závislé na příjmech z mezinárodního obchodu, turistiky, vývozu komodit nebo zahraničních investic.
Pandemie uvrhne 60 milionů lidí do extrémní chudoby, varuje Světová banka
Rozvíjející se ekonomiky podle odhadu v průměru poklesnou o 2,5 procenta. Je to vůbec poprvé za posledních 60 let, co k něčemu takovému dojde. V posledních letech rozvíjející se ekonomiky v průměru rostly.
„Naší hlavní prioritou je řešit globální zdravotní a ekonomickou krizi. Vedle toho se musí globální komunita sjednotit, aby našla cestu pro co nejrobustnější oživení, jak jen to bude možné, a zabránila tak pádu většího množství lidí do chudoby a nezaměstnanosti,” uvedla viceprezidentka Světové banky pro spravedlivý růst Ceyla Pazarbasioglu.
Světová banka již dříve varovala, že pandemie může až 60 milionů lidí uvrhnout do extrémní chudoby. Cílem Světové banky přitom bylo extrémní chudobu do roku 2030 vymýtit.