Článek
V posledních týdnech se téměř denně objevují zprávy z velkých nadnárodních společností, jejichž hospodaření se kvůli krizi potýká se značnými problémy, se stejným sdělením: budeme propouštět.
Nejnověji například společnost Caterpillar uvedla, že propustí 20 tisíc lidí, Home Depot sedm tisíc lidí. Propouštění se nevyhne ani Sony, Philips či ING. Jen ve Spojených státech mělo v pondělí přijít o zaměstnání 71 tisíc lidí. CNN pondělí dokonce označila za krvavé.
Nezaměstnanost rychle roste
Podle současných odhadů by na konci letošního roku měla být světová nezaměstnanost na 7,1 procentech, což o 1,1 procenta více než na konci roku 2008. Statistiky navíc dodávají, že před dvěma lety bylo celosvětově nezaměstnaných 5,7 procenta.
Z údajů je patrné, že lidí bez práce rychle přibývá. Nejvíce v tomto ohledu budou „trpět“ rozvíjející se země.
O nezaměstnanosti dále čtěte: |
---|
Lidí bez práce výrazně přibylo |
V USA bylo v pondělí propuštěno 71 tisíc zaměstnanců |
O práci přišlo loni v USA nejvíce lidí od konce druhé světové války |
„Jestliže se recese v roce 2009 bude nadále prohlubovat, jak uvádí mnohé prognózy, lze s tím očekávat, že se celosvětově bude zhoršovat situace na trhu práce,“ uvedla organizace ve své zprávě.
Navzdory nejhorším i nejlepším scénářům ohledně světové ekonomiky, jde podle organizace reálné očekávat, že letos skončí bez práce více než 30 miliónů lidí.
Největší problémy má Afrika
Podle zprávy byla v závěru loňského roku nejhorší situace v severní Africe a na Středním východě, kde byla nezaměstnanost 10,3 a 9,4 procenta. Střední a jihovýchodní Evropa se potýkaly s 8,8 procenty lidí bez práce.
V subsaharské Africe vyskočila nezaměstnanost na 7,9 procenta, v Latinské Americe pak na 7,3 procentech.