Článek
ČMKOS zdůraznila, že jednotlivé odborové svazy musí při vyjednávání o mzdách přihlédnout k situaci konkrétní firmy, uvedených šest až sedm procent je jen doporučení.
Odbory také požadují pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance a zvýšení minimální mzdy na 15 tisíc korun, nyní je 13 350 korun. Prosazují také zkrácení pracovní doby o půl hodiny týdně nebo zamezení údajně nekontrolovaného přílivu levné pracovní síly ze zahraničí.
Z průzkumu Hospodářské komory ČR přitom vyplývá, že zaměstnavatelé se příští rok chystají zvyšovat mzdy v průměru právě o více než šest procent. Zaměstnavatelé tak za pouhé čtyři roky zvýší mzdy už téměř o třetinu, uvedla komora. Důvodem je přetahování lidí mezi firmami kvůli nedostatku lidí na trhu práce.
„Firmy svým zaměstnancům zvyšují mzdy samy od sebe díky jejich dobré kondici, nikoliv kvůli odborářům,” uvedl mluvčí HK Miroslav Diro. Připomněl ale, že mzdy rostou nyní rychleji než produktivita práce.
„Rekordní zvyšování mezd v poslední době velmi negativně doléhá na nejmenší zaměstnavatele, u kterých mzdy tvoří největší část nákladů. Ti se rychlými nárůsty výplat v posledních letech finančně vyčerpali a často si již nebudou moci další zvyšování mezd dovolit,” dodal.