Hlavní obsah

Svatomartinské husy podražily jen mírně, českých je ale málo

Blíží se svátek svatého Martina, ke kterému v Česku tradičně patří husí hody. Podle drůbežářů právě o české husy navzdory vyšším cenám roste zájem, poptávku ale naplnit nezvládají kvůli malému odbytu po zbytek roku i ohniskům ptačí chřipky. Produkci tak často doplňuje mražený dovoz z Maďarska či Polska.

Foto: Tereza Schreiberová

Ilustrační foto

Článek

Čeští chovatelé letos vykrmili téměř 180 tisíc hus. Na svatomartinské oslavy tak dodají přes milion porcí, asi o 60 tisíc více než vloni. Ceny českých hus budou podle Českomoravské drůbežářské unie letos začínat asi na 250 korunách za kilo, přičemž celá husa váží nejméně tři a půl kila. Od loňska zdražily pouze o pár procent.

„Cena krmných směsí byla na jaře vysoká, rostla i cena jednodenních hus a v neposlední řadě mzdové náklady. Chov hus i jejich porážka jsou velice náročné na lidskou práci. České husy se vykrmují tradičním způsobem v kombinaci s pastvou, proto je jejich maso kvalitnější, ale zároveň dražší,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Levnější dovoz bývá méně kvalitní

Chov hus se obecně příliš nevyplatí. Poptávka po nich je pouze sezonní – na svatého Martina či na Vánoce. Dalším důvodem nedostatku jsou i ohniska ptačí chřipky.

Přestože zájem o husí maso roste, česká produkce nedokáže pokrýt poptávku. Produkci musí doplnit o husy z dovozu, které jsou podle unie levnější, ale méně chutné kvůli způsobu krmení a nižší porážkové hmotnosti. Navíc putují tisíce kilometrů v kamionech.

Dostupnější husy, které zákazník koupí v supermarketech, většinou pocházejí z Maďarska či z Polska. Bývají mražené, dají se ale sehnat i chlazené, a to momentálně od 110 korun za kilo.

Ten, kdo chce mít na talíři čerstvou husu českého původu, by si proto měl pospíšit. Zákazníci si je totiž objednávají běžně i rok dopředu.

„České husy se prodávají buď přímo u farmářů, nebo na objednávku přes různé e-shopy s potravinami, farmářské trhy a farmářské prodejny. Před svatomartinskými oslavami mívají chovatelé vyprodáno. Ani letošní rok není výjimkou a volné kapacity má jen několik málo chovatelů,“ uvedla Dlouhá.

V restauracích zákazníci letos zaplatí za porci husy včetně přílohy většinou od tří set do sedmi set korun. Vícechodové menu může vyjít i na více než tisíc korun.

Vaničky u mletého masa nahradí sáček. Řetězce šetří plasty

Ekonomika

Kachna je levnější a dostupnější

Zatímco sehnat čerstvou husu do svátku svatého Martina už nebude snadné, kachna je v nabídce supermarketů poměrně běžně po celý rok. A tak některé domácnosti nakonec volí levnější a menší kachnu.

„Nejvýhodněji lze v rámci akcí chlazenou kachnu pořídit už od 70 korun za kilo, průměrná akční cena se letos na podzim pohybuje okolo 87 korun, což je o 28 procent méně než vloni. Běžná cena se od loňska nezměnila a zůstává na 170 korunách za kilo,“ uvedla datová analytička Kupi.cz Monika Kopčilová.

Kachna je tak i o násobky levnější než husa, obsahuje také o něco méně tuku, i když ten husí je prý velmi zdravý.

„Kachna rychleji roste a není třeba ji vykrmovat tak dlouho jako husu. Husa je sice tučnější, husí tuk je ale považován za jeden z nejkvalitnějších živočišných tuků, proto se mu někdy přezdívá olivový tuk živočišného původu,“ dodal agrární analytik Petr Havel.

Na Slovensku vybíjejí statisíce kusů drůbeže kvůli ptačí chřipce

Evropa

Výběr článků

Načítám