Článek
V roce 2018, ještě o dva roky dříve, než zákaz klecových chovů schválila Sněmovna, se supermarkety rozhodly, že svůj marketing i boj o lepší život slepic podpoří slibem. Většina z nich se pod tlakem aktivistů a ochránců zvířat dobrovolně zavázala k tomu, že nejlevnější vejce z klecových chovů do roku 2025 zmizí z jejich prodejen.
Ještě o krok napřed chtěl být Penny Market, který tehdy slíbil klecová vejce vyřadit z prodeje už v roce 2023. Zákazník je tam však najde ještě dnes, i když už jen při speciálních akcích okolo svátků, kdy je cena i poptávka vždy vyšší.
„Bohužel, oproti dřívějším předpokladům není v současné době na trhu, vzhledem k nedostatku výrobních kapacit v Česku, dostatek neklecových vajec v cenových hladinách, které by uspokojily poptávku všech skupin zákazníků,“ uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.
Zákaz klecových chovů bude od roku 2027, odklepli poslanci
Cíl Penny, nabízet výhradně vejce z neklecových chovů, zůstává zachován. Termín si ale řetězec raději tentokrát nechal pro sebe.
„Zájem o vejce z klecových chovů přetrvává, protože čeští zákazníci se často orientují na cenu a připlatit za vejce z alternativ nechtějí nebo si to nemohou dovolit,“ doplnila mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.
Zatímco v internetových supermarketech Rohlík a Košík vejce z klecových chovů zákazník nenajde už pět let, z regálů úplně vymizela pouze v Bille. Některé řetězce, třeba Lidl, plánuje prodej klecových vajec úplně ukončit do konce příštího roku.
Nesplnitelné sliby
Je nutné říct, že i kdyby řetězce své původní závazky chtěly splnit, tak reálně všechny ani nemohou. Že to tak dopadne, upozorňovali drůbežáři i Potravinářská komora ČR.
„Celý zemědělsko-potravinářský sektor už před lety upozorňoval, že vajec z voliérových nebo podestýlkových chovů bude na evropském trhu nedostatek. Přestože se řetězce od roku 2025 zavázaly přestat odebírat vejce z klecových chovů, do Česka se tato vejce nadále ve velkém dovážejí a zřejmě i nadále budou, protože vajec z neklecových chovů není v Evropě dostatek,“ uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.
„Zájem řetězců samozřejmě je, ale kapacity jsou omezené,“ dodal místopředseda Českomoravské drůbežářské unie za nosnou drůbež Zdeněk Mlázovský.
Podíl vajec z alternativních chovů by ale měl v supermarketech postupně růst – a spolu s ním i cena.
„Náklady na výrobu takzvaných welfarových vajec jsou oproti těm z klecí v závislosti na technologii o deset až dvacet procent vyšší, u bio vajec je to i více,“ dodal Mlázovský.
Dobrovolníci se před Sněmovnou střídají v kleci s obřími slepicemi. Protestují proti klecovému chovu
Přestavby stojí miliardy
„Před Vánoci a zejména před Velikonoci, kdy je vyšší poptávka, jde cena vždy nahoru. Pozvolný nárůst cen vajec ale bude do budoucna pokračovat i kvůli rostoucím investicím do welfare nosnic,“ shrnul ekonom z České zemědělské univerzity Tomáš Maier.
Ceny vajec od českých chovatelů stouply podle dat Evropské komise od srpna takřka o 15 procent.
Důvodem je i to, že přestavby klecových chovů jsou nákladné. Dotace pokryjí 40 procent výdajů, maximálně však 30 milionů korun na projekt. Přitom cena nové haly a technologie pro 50 tisíc nosnic činí podle hrubého odhadu 55 milionů korun. Jen hala vyjde zhruba na 25 milionů. Celkové náklady na přestavby odhadla Českomoravská drůbežářská unie až na šest miliard korun.
„Podle producentů vyjde přebudování jednoho místa pro nosnici na zhruba tisíc korun. I přes růst cen jsou ale tuzemská vejce stále jedna z nejlevnějších v Evropské unii,“ poznamenal agrární analytik Petr Havel.
Na růstu cen se podílí také další faktory. „Důvodem je i celkový nedostatek vajec v Evropské unii. Tlak na producenty ve vyspělých zemích na snižování produkce živočišných komodit spěje ke snižování stavů hospodářských zvířat včetně nosnic. Dalším faktorem je opětovný výskyt ptačí chřipky napříč Evropou,“ dodal Mlázovský.
Českým drůbežářům se dlouhodobě nelíbí, že nedošlo k plošnému zákazu klecových chovů v celé EU. Obávají se dovozu ze zahraničí, cítí se být znevýhodněni a na přestavbu by potřebovali více času. Zákaz navíc platí pouze pro chov, ne pro prodej.
„Asi milion ustájovacích míst se přestavit nestihne a je možné, že až pětina středních a menších chovatelů zřejmě chov nosnic pro produkci konzumních vajec ukončí s platností zákona,“ uzavřela předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.