Hlavní obsah

Ministři financí G7 se dohodli na zastropování cen ruské ropy

Aktualizováno

Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí ze skupiny vyspělých zemí G7 se v pátek dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. O mechanismu stanovení cen se teprve rozhodne, informují zahraniční tiskové agentury.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak ve čtvrtek označil zavedení cenového stropu za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu ani ropné výrobky zemím, které stanovení cenového stropu podpoří.

Opatření vejde v platnost 5. prosince pro surovou ropu a 5. února příštího roku pro zpracované ropné produkty. Jsou to stejná data, kdy v rámci šestého sankčního balíku EU proti Rusku začnou platit částečná embarga na dovoz ruské ropy a ropných produktů do EU.

Státy G7 už v červnu oznámily, že zastropování cen ruské ropy zváží jako další metodu, jak vyvinout na Rusko tlak za jeho agresi vůči Ukrajině. Rusko je přitom jedním z největších světových vývozců ropy. Americká ministryně financí Janet Yellenová řekla, že opatření také pomůže snížit ceny energií ve světě.

Novak rovněž uvedl, že ruské firmy jsou na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy připraveny a že mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni. Podle vicepremiérovy prognózy může těžba ke konci roku činit 520 až 525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy.

Rusko nebude dodávat ropu zemím, které podpoří cenový strop

Ekonomika

Navzdory klesajícím objemům exportu se příjmy Ruska z vývozu ropy v červnu zvýšily oproti květnu o 700 milionů dolarů (17,1 miliardy Kč), a to díky zvýšeným cenám v důsledku války na Ukrajině, uvedla minulý měsíc Mezinárodní energetická agentura.

Země G7 tvoří Velká Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a USA. Někteří představitelé bloku už dříve uvedli, že cenový strop však nemusí být příliš efektivní, pokud se do něj nezapojí také hlavní dovozci ruské ropy Čína a Indie. Obě země to neplánují.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v pátek řekla, že Evropská unie by měla zastropovat i cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na její slova reagoval oznámením, že Moskva v tom případě přestane plyn do Unie dodávat.

Výběr článků

Načítám