Článek
Stokorunovou bankovkou s portrétem slévače a družstevnice na jedné straně a vyobrazením Karlova mostu a Hradčan na druhé se v Československu platilo až do roku 1993. Na konci 80. let byla nahrazena novým platidlem s podobiznou Klementa Gottwalda, to bylo ale krátce po svržení komunistického režimu v roce 1989 staženo z oběhu.
Hockenhull je kurátorem obří expozice v Britském muzeu, která zahrnuje více než 150 tisíc předmětů z celého světa týkajících se peněz a jiného oběživa. Kromě bankovek vystavuje mince, žetony, cenné papíry, šeky, ale i platební karty.
Starou československou stovku označil za jedno ze šesti vizuálně nejlepších papírových platidel na světě. Jejím autorem byl František Heřman, který se svým návrhem vyhrál soutěž vyhlášenou v roce 1951.
První místo na Hockenhullově žebříčku obsadila ekvádorská bankovka v hodnotě 1000 sucres z roku 1944, která je podle experta výtvarně nejpovedenějším platidlem vůbec.
Jako druhá se umístila anglická pětilibrovka z roku 1887 a třetí bankovka je připomínkou německé inflace z 20. let minulého století, má totiž hodnotu pěti miliónů marek a pochází z roku 1923.
Britský odborník zveřejnil podle britského deníku svůj žebříček krátce poté, co britská centrální banka vyzvala veřejnost, aby se zapojila do výběru umělce, který dá podobu připravované nové bankovce v hodnotě 20 liber.
První papírové peníze na světě vznikly v Číně a evropské bankovky se začaly vydávat v 17. století. Podle listu The Times se nejedná jen o hezké obrázky, ale také o nositele vzkazů a myšlenek. Například výjevy na papírových penězích států někdejšího sovětského bloku nezřídka podporovaly jejich komunistické ideály.