Článek
"Stevardi, ať už jsou v režimu propouštěných, nebo nepropouštěných, si to odhlasovali. Ale myslím si, že tam bude plno lidí navíc," sdělila Radiožurnálu předsedkyně odborové organizace posádek letadel Petra Posová. V ČSA pracuje zhruba 400 stevardů, Posová ale neupřesnila, kolik z nich se do stávky zapojí.
Podle odborů stávka zasáhne letecký provoz, vedení ČSA s tím nesouhlasí. Pokud stávku nezakáže soud, chystá společnost krizový plán. "České aerolinie mají připravené postupy, které společnosti umožní plánovat a řídit nasazování posádek podle krizového scénáře. Všechny lety Českých aerolinií budou nadále standardně vypravovány dle platného letového řádu," řekl Radiožurnálu mluvčí ČSA Daniel Šabík.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vedení ČSA začalo rozdávat výpovědi ve čtvrtek. [celá zpráva]
Restrukturalizaci podpořila Korean Air
Restrukturalizaci spočívající ve snižování mezd a v masivním propouštění ve středu podpořil jejich menšinový vlastník, Korean Air. Celkem aerolinie v rámci restrukturalizačního plánu hodlají propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.
ČSA nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím dopravce zaměstnával přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčích. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.